| anonim_4396 a întrebat:

Saptamana trecuta mi-am facut vaccinul antigripal. Saptamana asta as vrea sa incerc sa il fac eu la cineva.

Si as vrea sa pun cateva intrebari inainte :
- se face numai intramuscular sau se poate face si subcutanat?
- mie cand mi-a facut, mi-a introdus acul intr-un unghi de 45° ( exact cum se face la anticoagulante ), spunandu-mi ca este cam aceeasi tehnica. Si ma gandesc daca este corect?
- se poate aspira inainte de injectare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu te baga sa faci tu sfatul meu, sunt persoane cum sunt cei cu probleme cardiace care au nevoie ca acest vaccin (si alte vaccinuri) sa fie facute doar sub stricata supraveghere medicala.
2 cum spunea si ceilalti sunt putine persoane cei drept dar care pot fi alergice la acest vaccin (si la oricare altul), din soc anafilactic se moare.
Deci sfatul meu orice vaccin sa se faca ori intr-un spital ori la medicul de familie! Nu facem prin vecini!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vaccinul se face numai de catre medicul de famile, nu te baga daca nu esti medic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca persoana căreia îi faci vaccinul face un șoc si intră in stop cardiac, ce faci, ca daca nu te pricepi sa faci injectia o poti omorî, nu te juca cu asa ceva, sa mearga ea la medic sa i si faca vaccinul.

| Andreeush a răspuns:

Ai mai făcut până acum injecții? Ai experiență în acest domeniu sau ai făcut vreun curs de prim ajutor?
Dacă nu atunci nu te băga, asta ar trebui să facă medicul de familie.
https://www.medichub.ro/......6-cmsid-51

| AntonelaCK a răspuns (pentru Andreeush):

Da, am si cursuri si scoala postliceala, insa nu am facut practic.

| Bizon95 a răspuns:

NU se face subcutanat, trebuie bagat tot acul
chiar faza cu unghiul e aiurea, interesul e ca lichidul sa ajunga cat mai adanc, insa presupun ca in unghi doare mai putin

eu imi fac singur vaccinul anti-gripal

TOTUSI, nu as face altcuiva, in vecii vecilor, AMIN

daca respectivul are o problema nediagnosticata, pot sa ajung si la parnaie, pentru o favoare

iar rahaturi pot sa se intample, si altfel, de exemplu, cand il faci in fund, trebuie sa infigi acul numai intr-o anumita zona (nu vreau sa spun tehnica, dar ESTE pe google, pentru ca am cautat) altfel risti sa atingi nervul sciatic si sa produci paralizie de la brau in jos

| iamprettybored a răspuns:

Dacă întrebi pe TPU cum să realizezi o procedură MEDICALĂ, pe care doar cei care au fost instruiți ar trebui să o facă, atunci nu mai am nimic de zis. Uite, eu de exemplu acum, un străin despre care nu știi nimic, îți dau informații greșite, tu faci vaccinul greșit, persoana respectivă ajunge la spital cu cine știe ce complicații. Cum te-ai simți? Ți se pare normal?

Dacă îți dorești așa de mult să faci un vaccin, du-te la un specialist, du-te la o asistentă, roag-o să îți arate. În niciun caz nu ai voie să faci o astfel de procedură fără supravegherea unui specialist!

Sau mai bine, lași chiar pe cineva de profesie să facă vaccinul (asistentă, etc, cum am mai spus).

Să te ferească Dumnezeu să o dai în bară, că cine știe unde ajungi și tu, și persoana respectivă. Sunt chestii minuțioase, nu te învață necunoscuții pe net așa ceva, sau dacă o fac, te învață prost. Gândește-te puțin.

| Elelei a răspuns:

Daca nu stii sa faci injectii, nu-l fa. Daca persoana face complicatii, tu faci puscarie fara sanse sa scapi.
Sa mearga la medicul de familie ca e gratis injectia.