| Ioanaandreea2635 a întrebat:

Buna, se poate murii de la ameteala sau vertij?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

In niciun caz. Daca se intampla sa ai ameteli pe o perioada foarte lunga de timp (sa zicem mai mult de 2-3 luni incontinuu) atunci ar trebui sa faci investigatii ca lumea sa vezi daca esti bolnav de ceva.
Dar in general ametelile apar de la anxietate, stres, deficiente alimentare, probleme cu ochii (poate ai nevoie de ochelari), tensiune mare sau mica...

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde ce afecțiune stă in spatele acestor simptome.

| Ioanaandreea2635 explică (pentru floresdemayo):

Am o inflamatie in ureche (ceva de genul) de cand am fost la mare.

| floresdemayo a răspuns (pentru Ioanaandreea2635):

Nu cumva ai făcut otită și ți s-a inflamat timpanul? Vezi că otita e de mai multe feluri.Du-te la un consult, la un medic ORL-ist și scapi de aceste simptome. Senzaţie de înfundarea urechii, cât și zgomotele/vâjâielile în urechi, sigur că pot cauza amețeli.
O, Doamne, nu mai pierde timpul. Du-te la medicul de familie și solicita un bilet de trimitere către ORL. Dacă te programeaza doar peste o lună, nu astepta atât dacă problema e urgentă. Du-te la o clinică privată și îți rezolvi mai repede problemele de sănătate.

| Ioanaandreea2635 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc mult

| Andreeush a răspuns:

Nu e cazul.

| Ineys a răspuns:

Daca esti atat de ametit incat cazi si iti spargi capul, da... se poate.

| abcddcba a răspuns:

Nu, nu poti muri de la asa ceva. Stai linistit si incearca sa-ti autoimpui faptul ca nu ai nimic. Daca tratamente nu exista inca, singurul tratament esti tu si psihicul tau. Multa pace!

| Beyou799 a răspuns:

Nu, cunosc multe persoane si am si in familie. Nu se moare din asta, doar ca nu se poate vindeca vertijul. Inca nu s-a descoperit un tratament care sa vindece aceasta problema, dar traiesti cu ea toata viata. Si asta inseamna dureri de cap si ameteli.

| Maria_Ioana_2000 a răspuns:

Nu se poate muri, dar cel mai bine ar fi sa contacteze medicul de familie sa-ti faca un control