| Flaviucu a întrebat:

Buna,
Se poate sa donez sange daca sunt fumator? Raspudneti doar cei care stiu 100%. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Da, poti dona sange.
http://www.i-medic.ro/articole/doneaza-sange-doneaza-viata

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sigur ca poti.

| mona a răspuns:

Da,se poate, important e sa nu ai cine stie ce boli

| LolaLollita a răspuns:

Da se poate, fara nicio problema. Nu pot cei cu boli de sange, sau care au avut hepatita happy

| Hash001 a răspuns:

Nu se poate, deoarece este riscul de soc anafilactic la cel care il va primi din cauza nicotinei din acesta. (socul anafilactic duce la moarte aproape instant)

| georgedanielc a răspuns:

Da. se poate dar sa nu fii un fumator inrait

| prima a răspuns:

Da desigur ca poti ...stiu 100%. tata dona inainte singe si el tot fuma
aceasta nu este o problema in donatia singelui

| Tarta_Marius_1988 a răspuns:

Da poti da sa nu fumezi cu o ora inainte happy

| Florentina83 a răspuns:

Daa poti dar e pe riscul tau sau mai degraba a celui cariua ii donezi pentru ca el o sa aiba sange infectat