| ValentinaAlexandravalentina a întrebat:

Buna seara, a mai avut cineva dureri in partea dreapta jos, spate și fata de multe luni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De luni de zile? Aoleu, și poți rezista?
Poate că ai dureri moderate, dar tot nu sunt bune. Știu de la mama. Ñicio durere care persistă timp îndelungat nu e bună. O ecografie, ori o radiologie durează 5-10 minute. Și primești un diagnostic, iar în urma acestuia, un tratament.
Tu aștepti să ajungi direct la chirurgie? Vezi ce ai si ocupă-te mai atent de sănătatea ta. Poate fi orice, rinichiul drept, poate fi colonul etc. Când un organ intern e bolnav, durerea radiază si spre alte zone ale corpului. De aceea sunt necesare investigatiile medicale. Sănătate!

| ValentinaAlexandravalentina explică (pentru floresdemayo):

Buna, am făcut RMN, CT, ecografii, radiografii mi au spus ca am o piatra mică la rinichiul drept de 2mm după o luna am repetat ecografia și mi au spus ca rinichiul este curat acum. Am aceleași dureri nu îmi mai revin, nu mai pot nu mai știu ce sa fac am luat tramadol 6 luni este singurul cu care pot sta in picioare, tratament de rinichii, de inflamatie musculară mi au pus 6 diagnostice și ultima data cand am foat la urgentă mi au dat morfina și m au trimis acasă!

| floresdemayo a răspuns (pentru ValentinaAlexandravalentina):

Du--te la un medic primar generalist si repeta investigatiile la Clinica POLISANO. unde costurile sunt mai mari, dar merita. Sa ai la tine toate analizele si investigatiile medicale, de pana acum. E imposibil, cu toata tehnologia moderna din ziua de azi, sa nu ti se descopere diagnosticul. Ai fost la spitale care nu le detineau, ori ai nimerit la medici specialisti, slab pregatiti, fara a te interesa de profesionalismul lor, in prealabil.
In locul tau, as solicita medicului de familie sa faci si o colonscopie, sa vezi (macar) daca nu ai ceva la colon drept (cecum). Cecul e aflat in partea de jos a abdomenului, care se afla langa apendice (cele două organe sunt legate între ele). De la acesta, durerea poate emana in spate. Vorbeste si cu un chirurg bun (de obicei, acesta e seful sectiei), arata-i analizele si roaga-l sa ti le explice, Intreaba-l daca e nevoie de operatie. Mergi cu mama/tata (ori, insotita de cineva apropiat. Retine tot ce spun medicii, iar ce nu retii tu, isi va aminti cel care te-a insotit, de aceea e bine sa fiti doi)

Tie, ori iti ascund medicii adevarul, ori chiar nu-l stiu (ma indoiesc ca sunt atat de nepriceputi). Afla-l tu, vezi ce scrie in biletele/iesirile din spital, ia dictionarul medical si descifreaza!
Eu sunt (aproape) sigura ca in ziua de azi, ti se vorbeste deschis despre absolut orice diagnostic, oricat de grav ar fi, medicii obisnuiesc sa incurajeaze bolnavul prin solutii/tratamente impotriva bolii, dau sanse de vindecare (chiar si unde nu sunt), ei nu prea obisnuiesc sa tainuiasca diagnosticul, cel putin spun adevarul familiei bolnavului, adica apartinatorilor, daca vad ca bolnavul e prea sensibil la anumite vesti.
Acum, nu te gandi ca tu ai ceva grav, tu cauta sa descoperi cauza durerilor.Sa poti fi sanatoasa!
Ti-am spus, durerile NU sunt bune, ma refer la cele care dureaza cu lunile iar bolnavul le amelioreaza doar cu calmante. Pe bune, tramadol 6 luni? Imbolnavesti si alte organe!
Ecografia e apa de ploaie, nu te baza pe ea, dar RMN-ul ar trebui sa arate cauza, dar poate ca nu ai gasit omul care sa ti-l "descifreze".
Sanatate multa, sa te faci bine si sa nu mai ai dureri! Doamne ajuta!

| alina2k18 a răspuns:

Da, dar ne-am dus la doctor si ne-am tratat.

| ValentinaAlexandravalentina explică (pentru alina2k18):

Și eu am fost la mai mulți! Și tot nu mi au găsit problema! Mulțumesc de răspuns!