| Andrei_Dragoş_1998_2PoM a întrebat:

Bună seara!
Acum 2 saptamani am avut niste probleme de sănătate, am si leșinat.
După aceste probleme mi-am facut toate analizele spunându-mi la sfârsit ca sunt perfect sănătos.
Treaba este că la analizele de sânge au fost ceva ce a trecut peste măsură, nu prea mult dar e peste.
Trombocitele mi-au iesit peste avand rezultat de 405000 mm3.
Am văzut pe foaie cat si pe internet că acestea trebuie să fie între 150000- 370000.
In drum spre lucru, iar m-a luat dintr-o data o ameteală, inima a inceput să bată tot mai tare și mi-am dat seama ce puteam păți.
M-am asezat imediat pe o bordură a strazii pentru ca stiam ca daca nu ma puneam jos pe ceva riscam iar de a leșina.
Va rog spuneti-mi ce ar fi trebuit să fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Este o afecțiune neurologică. Starea de slăbiciune, amețeală se datorează unui blocaj neurogic, posibil cervical. De asemenea, poate fi ceva mult mai complicat, dar tot prin neurologie se poate rezolva. E vorba de un cheag de sânge la creier sau o arteră înfundată.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, mergi cu analizele la medicul de familie sa ti le citeasca el.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum 2 saptamani am avut niste probleme de sănătate, am si leșinat.
Înafară de acel leșin, în ce au constat acele probleme de sănătate?
Leșinul, sincopa, se poate datora unei scăderi bruște de tensiune.
Un tensiometru electronic, nu costă mult, poți să îți monitorozezi singur tensiunea.
Ar trebui să mergi la medic pentru investigații suplimentare. Analiza de sânge nu a fost concludentă în acest caz.

| alina2k18 a răspuns:

Pai da, ale tale sunt un pic crescute dar nu cu mult, se pune problema daca depasesc alta valoare.
Nici mie nu mi-a iesit hemoleucograma perfecta niciodata dar erau prea mici diferentele ca sa fie luate in considerare.
Mai depinde si de laborator si pur si simplu momentul recoltarii, maine la alt laborator ai alta valoare la trombocite daca repeti analiza.
CantiTatea de fier din organism era si aia in limite? Cu glicemia cum stai? Tensiunea arteriala normala pentru varsta ta? Apa suficienta bei? Te alimentezi normal sau o masa seara cand ajungi acasa?
E bine ca te-ai asezat, sa nu stai niciodata in picioare cand simti ca te ia lesinul pentru ca te poti lovi la cap sau sa-ti fracturezi mana/piciorul in timpul caderii.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate fi vorba de epuizare. Lucrează doar 8 ore pe zi si consuma sucuri din fructe si legume pentru vitaminizare. Sunt mai sănătoase decât cele sintetice.Ai leșinat din cauza tensiunilor mici. Si eu am patit-o o data iar tensiunea am avut-o 70/50. Si am ajuns in situația aceasta tot din cauza epuizării. Dar m-am vindecat, iar acum pot muncii fara probleme. Este adevărat ca acum sunt vegetariana total, atunci nu eram.

| Andrei_Dragoş_1998_2PoM explică:

Am fost acum la farmacie le-am zis si doamnelor despre starea care am avut-o acum
Mi-au dat un tratament supradyn se numeste
Capsule care se dizolva in apa, si au cam orice vitamină
Sper sa fie totul bine
Doamne ajuta
Sunt speriat...ma simt ca oamenii de varsta care nu o duc prea bine cu sanatatea
Am 20 ani, ce-i drept muncesc si mult
Am stat cel mai mult la locul de munca 16 ore acestea fiind in picioare de mancat nu prea...
M-am lasat si de fumat acum 3 saptamani, motiv pentru care frica de acel lesin m-a ambitionat...
Doamne am dat 800 lei acum 1 saptamana pe niste analize dupa care mi se spune ca sunt perfect sanatos...
Nu stiu ce-i cu mine, simt ca o iau razna.
Si acum mi-e frica si nu stiu de ce.
Simt cum imi bate inima tot mai tare.
Ajutati-ma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei_Dragoş_1998_2PoM):

Daca spui ca dupa aceste simptome, mai ai si senzatia de frica si pulsul crescut, posibil sa fie atac de panica ce ai facut tu. Apar in urma unor perioade mai stresante. Cand se intampla incearca sa te calmezi. Magneziu cu vitamina B6 ar fi ok in momentele astea, dar cel mai bine intreaba medicul/farmacistul si spune simptomele.
Sau mananca rapid ceva dulce, te mai energizeaza.