| GigiMan767 a întrebat:

Buna seara. Acum 5 zile am fost operat pentru o unghie incarnata la degetul mare, piciorul stang, partea stanga a unghiei. Operatia a durut, mai ales pentru ca aveam carne infectata, nu a fost cine stie ce complicatie, dar a durut. Doctorul m-a scapat de coltul care ma deranja si de carnea ce elimina puroi, degetul nici nu zici ca ar fi trecut printr-o operatie. Doctorul mi-a spus sa imi schimb singur pansamentul si sa nu tai unghia 6 luni. Am pus apa oxigenata, am curatat locul, am pus pansament steril cu apa oxigenata si am infasurat degetul intr-o faşă curata. Inainte de a fi operat simteam o durere ingrozitoare in varful degetului unde ma apasa coltul, puroi mult...acum varful degetului e bine, merg linistit, insa simt acum o durere care porneste din lateral spre radacina in jos. Intrebarea este: sa am oare alt colt de care medicul sa nu fi stiut, care sa ma deranjeze? Tin sa precizez ca dinspre baza unghiei iese un lichid galben dintr-o gaura aproape infimă, lichid putin ce-i drept, dar iese. Daca pun in acel punct apa oxigenata, apa formeaza in urma reactiei un fel de spuma. E posibil sa nu se fi lipit inca carnea dupa operatie? Ma mai gandesc ca operatia sa nu se fi lipit deoarece degetul meu nu a stat liber ci numai pansat, nu a "respirat". Dar totusi nu vad de ce m-ar durea spre radacina in jos cand apas...Atat sper sa nu mai am niciun colt, m-a durut asa tare ca nu mai vreau la medic cat voi mai trailaughing.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa apesi deloc, da-i pace, sunt mici dureri suportabile, care apar ici si colo.
Nu te mai stresa odata ce degetul nu mai are puroi si nici nu este rosu, insemnand ca merge sigur si bine, spre vindecare.