| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara. Acum cateva ore am început sa simt puroi in gat! Stie cineva cum il pot elimina?
Cand stau întinsă in pat ma deranjează foarte tare. Am auzit ca trece facand gargara cu apa si sare. Este adevarat? Functioneaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se sperie de apa sărată.

| NLS a răspuns:

Mergi la medic urgent.
Daca mai astepti, se poate agrava si va fi nevoie de tratament mai lung.
Antibioticele nu sunt DELOC sanatoase, de aceea nu e bine sa iei nici un tratament dupa ureche.
Medicul stabileste exact tratamentul si doza dupa ce inspecteaza gatul si te intreaba daca ai avut alte simptome, precum febra, etc.
Daca e puroi, nu trece de la gargara cu sare, altfel as fi mancat sare toata ziua pana am trecut de 14 ani.
(in copilarie, intre 4 si 14 ani, faceam puroi in gat de 2 ori pe an, am luat mii de injectii.)

| gabicoo a răspuns:

Daca ai puroi in gat gargara nu ajuta. Eventual poti face gargara cu ceai de salvie.
Cel mai indicat e sa mergi la medic.

| Antopuff a răspuns:

Mergi la medic pentru tratament cu antibiotic. Cu altceva nu trece.