| alina1207 a întrebat:

Acum vreo 2, 3 luni am observat ca am tensiunea scăzută (10.6), normal o aveam 12.8, după vreo luna aveam zi de zi 9.6, saptamana asta am avut 8.6-8.5 zilnic, de ieri am 10.5 10.6 dar astazi mi-a dat sangele pe nas.Am dureri de cap, amețeală, stare de leșin, si mi se pare ca la mana dreapta venele sunt mai umflate si imi cam amorteste mana! Mentionez ca am avut in iunie o intervenție la rinichi *pietre *și am facut si alergie de la anestezie. Am programare tocmai pe 19 septembrie la medic si nu stiu ce sa fac sa mai astept pana atunci sau sa merg la urgenta.Ma cam sperie situatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Valoarea 12.8 este ideală; dar dacă ai colesterolul mărit atunci nu mai este ideala.
Consumul de usturoi va ajuta la scăderea tensiunii; ceapa o va crește.
Nu trebuie să stai în soare; efortul nu trebuie să fie intens; necazurile, grijile și îngrijorările nu trebuiesc lăsate să se instaleze în viața noastră. Învață să te încrezi în Dumnezeu ca să fii fericită. Sarea și carnea afectează rinichii; consumă-le moderat sau deloc (mai ales cea de pe urmă).
Apariția sângelui pe nas este semn de urgență și trebuie sunat la 112 fără să îți mai pui întrebări, chiar și dacă ești în pijamale. Chiar dacă nu se va mai întâmpla asta, este bine să contactezi medicul la care ai programare chiar mai înainte de termen ca să te învețe ce să faci în astfel de cazuri. Așa va dispărea și îngrijorarea ta.
Sănătate!

2 răspunsuri:
| Heavenonearth a răspuns:

Nu dormi suficient deloc cât ar trebui.În mod normal 8-10 ore îţi trebuie. Si muncesţi prea mult ori prea multă activitate fizică, şi mai ales că stai cu telefonul toată ziua, în loc să dormi.Esti prea stresată... încearcă să iei o pauză şi mergi undeva în afara orasului sau satului cu bicicleta şi reflectă în liniştea ta, fără telefoane, Facebook, whatappp sau ce o mai fi.Doar o oră...că nu mori fără înternet şi mesaje! laughing

| alina1207 explică (pentru Heavenonearth):

Nu sunt dependentă de internet! Cel mai mult timp il petrec la munca si asa ca nu stau pe telefon! Repede catalogati omul după capul vostru?