| andreea567890123 a întrebat:

Am 15 ani, o proporție de 25%de grăsime si 49%de masa musculara.
Eu trebuie sa am masa musculara 55%minim, asa imi zice nutritionista.
Am început să fac bicicleta, intens la puterea 4, aproape 10 minute in fiecare zi si am inceput sa simt oleacă mușchiul mai tare...
Credeti ca e bine ce fac?
Am si putin burtica, as vrea sa imi spuneti cum pot scapa de aceasta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Caută să mergi mult pe jos, până acolo încât să ajungi să te urci in mașină numai când pleci în afara localității.
Iar masa de seară nu o mai iei dacă soarele a apucat să asfințească.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Cand vrei sa maresti masa musculara trebuie sa mananci mai mult, nu mai putin. Chestii de genul "masa de seară nu o mai iei dacă soarele a apucat să asfințească" iti afecteaza super mult cresterea masei.

| anonimg a răspuns (pentru Cosmin86):

Aici este vorba de o fata care nu i-ar sta prea bine cu o masa musculara prea mare. Are si putina burtica. ^_^ Deci tesutul adipos va fi indepartat doar daca va fi transformat in energie. Adica trebuie multa miscare ca sa se arda(elimine) grasimea.
Daca mananca seara, atunci ce a dat jos ziua va pune seara la loc. Pentru ca seara nu mai face nimeni miscare dupa hrana, iar grasimea se va depune iarasi.
Eu zic ca se depune suficienta masa musculara pentru o fata atunci cand va face miscare pentru eliminarea grasimii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonimg):

Nu e vorba de masa "prea mare" (pentru asta trebuie sa mananci 3-4 fripturi pe zi + 5-6 farfurii de orez si cartofi pe zi), e vorba doar sa creasca putin.

Cat timp esti in deficit caloric (ceea ce nu e cazul cand vrei sa pui masa), poti sa mananci si 2 mese seara si tot se arde tesutul adipos.