| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Buna seara, am 17 ani sunt baiat, am fumat etnobotanice acum 3 ani si ceva,pana cand mi s-a facut rau,am fost la spital, mi-au facut analize la sange/urina la tot si mi s-a zis ca am o infectie netratata in gat, mi-a dat amoxacilina sau nu mai stiu ce exact de 1000 mg sa sparga infectia, bineinteles nu am luat decat 3 pastile. Dupa 2 saptamani dupa ce m-am lasat de tigari normale am fumat cam 2 ani,m-am lasat si de etnobotanice,au aparut atacuri de panica zi de zi,respiratie ingreunata,gura uscata,plans aiurea, tristete, simt pulsatii in tot corpul. De 3 ani de zile traiesc un chin,pana acum cateva luni imi trecusera respiratia ingreunata,uitasem,ma luasem cu amicii la mare, cu verisoara pe afara, unchimiu etc acum m-am intors in Italia iar, sunt singur cu parintii nu am fost la control de 3 ani,in gat simt un nod si imi vine sa scuip, simt ca am puroi, am citit pe internet ca totul e in capul meu si ca e anxietate, dar 3 ani de zile continuu? ....Adica cand ma iau cu joaca sau telefonul imi trece ma simt bine,cand ma pun sa dorm un chin,ma gandesc mereu,daca se intampla ceva,daca mama mea pateste ceva, daca ala are un pistol, daca ma impusca, daca ies pe strada la 10 30 11, daca dau de cineva si ma omoara si tot asa,doar ganduri rele, oare o fi anxietate, atacuri de panica nu am mai avut de acum cateva luni, dar am simptomele, respiratie ingreunata, stare de rau si tot asa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu ai nevoie de un psihiatru, ca boala ta a evoluat si doar de la el poti primii tratamentul necesar, sa te salveze.

| Donsavas a răspuns:

Tu ar trebui să discuți si cu un psiholog. Psihiatrul iti va da niste pastile ca sa te ajute sa adormi mai ușor dar trebuie sa discute cineva cu tine despre fricile tale.

| Rotazi a răspuns:

Totul e in mintea ta din cauza drogului.
Mergi la un psihiatru. Te ajuta mult. Nu e mai rusinos decat a fuma etnobotanice.

| gardin a răspuns:

Daca tot iti e atat de frica ca ai o infectie la gat du-te la doctor fa-ti niste analize poate nu e numai in capul tau
Am avut si eu probleme cu anxietatea dar au disparut dupa ce am gasit 2 catei minunati...ei imi ocupa tot timpul liber si imi da o stare de liniste
App felicitări ca te.ai lasat