| Radandam a întrebat:

Am 18 ani, azi dimineata m-am trezit cu ochiul stang rosu.Ce credeti ca poate fi? Am citit pe net si ma cam ingrijoreaza treaba asta.Acum este seara si inca e rosu, o sa treaca a doua zi? Poate fi un simpotm al sifilisului sau sa fie vreun simptom al unui atac cerebral? Ajutor! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

E simptom ca stai prea mult la pc/laptop/telefon/xbox etc.
Sau ca ai stat in curent
Astea sunt cele mai uzuale
Nu mai citi pe net toate idioteniile!
Fi-i barbat!
Daca nu trece mergi la oftalmolog. O sa iti dea picaturi si gata.
Pe net scriu toti idiotii asa ca nu te mai lua dupa toate articolele.
Ce inseamna asta sa te sperii ca mori de la un ochi rosu?

| m3m3sje a răspuns:

Cel mai probabil te-a tras curentul si acum ai ochiul rosu si putin umflat. Vezi daca iti trece daca nu viziteaza un medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te mananca sau intrapa inseamna ca e de la curent sau stat prelungit pe tel, pc, laptop.
Daca te intepa cred ca era conjuctivita cel mai bine daca nu trece sa mergi la un oftalmolog.asa am avut si eu da eu stau enorm pe tel si dupa mi o trecut

| Fatadinlabirint a răspuns:

Eu am avut ochiul umflat de la curent. Și era roșu. Mi-a trecut cam in 4 zile tot, e incomod, mai ales când clipeam era urat, dar s-a rezolvat. Daca in maxim 5 zile nu trece, du-te la oftalmolog. Și nu sta mult pe telefon sau PC in perioada asta. Și poate fi de la oboseala. Încearcă să nu mai stai mult în fata unui ecran, să dormi mai mult, să îți petreci timpul în aer liber dar sa eviți curentul

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu cred că ți s-a spart un vas de sânge. Se mai întâmplă. Probabil, ai o sensibilitate. Te vei vindeca, dar va dura ceva timp, până se va retrage.

"Ochiul este strabatut de foarte multe vase subitiri de sange, iar atunci cand unul se sparge, membrana conjunctiva absoarbe aproape imediat sangele, care ramane prins in aceasta suprafata transparenta."

http://www.divahair.ro/......grijorare!

http://www.google.com/......chi/28066/