| ReTz a întrebat:

Buna seara, am 18 ani si 1.83-1.85 inaltime, nu stiu exact sigur.Mai cresc?(sunt baiat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pubertatea - secvenţa maturării din timpul pubertăţii este previzibilă dar viteza la care se va produce e foarte variabilă. În general, debutul pubertăţii se face între 10-14 ani.

Debutul pubertăţii este cu 2 ani mai târziu la băieţi decât la fete.

Debutul pubertăţii se face între 10-14 ani.

Fetele ating înălţimea maximă 2 ani mai devreme decât băieţii.

În anul în care un băiat are cea mai rapidă creştere el mai adaugă, în mod obişnuit, încă 8-13 cm la înălţimea sa.

În medie, un băiat de 16 ani a atins 98% din înălţimea pe care o va avea ca adult.

Creşterea scrotului şi a testiculelor (prima schimbare)

Debutul pubertăţii este marcat de o creştere iniţială a testiculelor.

Creşterea testiculelor şi a scrotului apare, de obicei, între 10 - 13 ani.

Dezvoltarea continuă în tot cursul pubertăţii şi se termină între 14 - 18 ani.

În afară de creşterea testiculelor, mai apare pigmentarea şi formarea unor pliuri ale pielii scrotului.

Testiculele sunt organe reproducătoare masculine care produc spermatozoizi şi hormoni masculini.

Spre deosebire de ovare, la naştere, testiculele nu conţin toţi spermatozoizii care se produc în timpul vieţii;

Testiculele sunt alcătuite din grupuri de cordoane de ţesut numite "tubi seminiferi";

În timpul pubertăţii aceşti tubi cresc în dimensiune şi celulele din stratul lor superficial trec printr-o serie de stadii;

Începând cu pubertatea, testiculele produc în mod continuu spermatozoizii, numărul lor fiind de ordinul miliardelor în cursul vieţii de adult;

Spre deosebire de ovare, declinul activităţii testiculelor este cu mult mai gradat, atât în ceea ce priveşte producerea spermatozoizilor, cât şi producerea hormonilor.

Părul pelvian drept (a 2 schimbare)

De obicei este un fenomen precoce în pubertate, apărând între 10 şi 15 ani.

Un prepuber poate avea fire de păr fine dar nu păr pubian adevărat.

Mai târziu apar fire de păr cârlionţat la baza penisului.

Părul pubian devine mai închis la culoare, mai aspru şi mai cârlionţat pe măsură ce se extinde la scrot şi în sus pe abdomen.

Părul pubian drept apare înainte de prima ejaculare, dar părul pubian devine cârlionţat după ce această etapă a fost depăşită.

Prima ejaculare (a 3 schimbare)

Apare aproximativ la un an de la creşterea testiculelor.

Vârsta medie pentru prima ejaculare este de 14 ani.

Creşterea rapidă a braţelor, picioarelor, penisului (a 4 schimbare)

Creşterea rapidă a penisului apare în mod normal între 10 - 14 ani.

Această creştere este completă între 12 - 16 ani;

Un băiat la care acest fenomen apare mai târziu se poate întreba dacă trupul său se dezvoltă adecvat sau dacă va fi la fel de bine înzestrat sexual ca alţii.

Creşterea rapidă în înălţime apare mai târziu la băieţi decît la fete, între 11 şi 13 ani.

Vârsta medie pentru creşterea în înălţime este de 14 ani.

Un adolescent scund la care organele genitale încep să se dezvolte poate fi sigur că în curând se va produce o creştere rapidă în înălţime.

În anul în care băiatul creşte cel mai rapid el mai adaugă 8 - 13 cm la înălţimea sa.

De regulă picioarele ating vârful de creştere maximă primele.

Creşterea rapidă a trunchiului apare un an mai târziu.

Creşterea propriu-zisă a picioarelor nu este uniformă.

Întâi creşte laba piciorului şi apoi şoldul.

Schimbarea vocii - creşterea laringelui (a 5 schimbare)

Îngroşarea vocii este rezultatul creşterii laringelui.

Aceasta apare relativ târziu în adolescenţă şi de obicei este un proces gradat.

Schimbarea vocii presupune două stadii: Câteva schimbări ale vocii apar înainte de prima ejaculare; Tranziţia către o tonalitate joasă se produce după apariţia părului axilar şi a perioadei de creştere maximă.

Pilozitatea axilară şi părul aspru de pe corp ( a 6 schimbare)

Acestea apar, în general, după câţiva ani de la creşterea părului pubian.
Această schimbare este însoţită de creşterea părului pe corp şi pe faţă.

Activitatea glandelor sudoripare şi seboreice (a 7 schimbare)

Apare mirosul corpului.

Apariţia acneei este, de asemenea, rezultatul acestui fapt.

Mirosul corpului şi acneea sunt cauze frecvente de îngrijorare pentru adolescenţi;

Producţia crescută de hormoni androgeni care apare la ambele sexe în timpul pubertăţii, duce la creşterea grosimii pielii şi stimulează creşterea glandelor sebacee (mici glande care produc grăsimi);

Frecvent aceste glande se dezvoltă mai rapid decât canalele lor de eliminare către suprafaţa pielii, ceea ce produce obturarea porilor, inflamarea şi infectarea lor, apariţia punctelor negre şi a coşurilor.

Părul facial (a 8 schimbare)

Este un eveniment important datorită implicaţiilor sale sociale ca simbol sau etichetă a bărbăţiei.

Părul facial începe să crească aproximativ când începe să apară pilozitatea axilară.

Există o ordine strictă în care apare părul (mustaţa şi părul de pe obraji şi bărbie):

Primul păr facial creşte la colţurile buzei superioare;

Apoi se extinde şi formează mustaţa deasupra buzei superioare;

Apoi urmează apariţia sa în partea superioară a obrajilor şi sub buza inferioară;

În final se extinde pe părţile laterale şi inferioare ale bărbiei şi în restul părţii inferioare a feţei.

La inaltime mai cresti putin pana pe la 20 de ani si gata.

| FemeiaPisică a răspuns:

Da, dar nu poarte mult. Sportul ajută la creșterea în înălțime.

| kar1GaNNN a răspuns:

Sigur vei mai creste daca vei practica basket sau handball, insa daca nu ramai asa.
P.S. Cam mic la 18 ani, eu am 15 ani si am 1.79

| ReTz explică (pentru kar1GaNNN):

Daca tu la 17 ani si ai 1.79, suferi de gigantism, sa te vad pe la 2m cum o sa umblii in carje.INALTIMEA PREA MARE AFECTEAZA SPATELE prietene.happy

| kar1GaNNN a răspuns (pentru ReTz):

Am 15 ani laughing

| Seepty a răspuns:

Daca te apuci de un sport precum basket, inot, volei mai poti creste.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, in general, toti baietii pana la varsta de 20-22 de ani, mai cresc.

| catablondu a răspuns:

Salut, e posibil sa mai cresti putin, depinde de organismul tau. Numai bine.

| disa a răspuns:

Fetele mai pot creste, in functie de organism cresc pana la 20, baietii pana la 21-22