| Emma99mar a întrebat:

Bună seara! Am 22 de ani și până de curând am fost domnișoara pe 26 iulie mi-a venit ultima oară menstruația (cu o săptămână mai devreme) și s-a oprit pe 2 august. De atunci nu am mai avut menstruație trebuia să îmi vina pe 25 august dar nu a venit și nu am avut nici un simptom și acum pe 24 septembrie, am simptome premenstruale dar nimic. Am făcut mai multe teste de sarcina și sunt negative. Sunt speriata fiindcă am fost la ginecolog și mi-a spus că am ovare micropoichistice insa vreau un bebe și mă îngrijorează foarte tare tot ce se întâmplă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Mergi la un ginecolog. Oprirea ciclului poate avea si cauze hormonale, iar ce descriintu necesita atentia unui doctor si unor seturi de analize.
Din pacate comunitatea TPU nu poate ajuta concret in acest caz.

Multa sanatate!

| Violleta2022 a răspuns:

Fa tratamentul complet de la medicul ginecolog, pentru ovare polichistice si vei fii bine.
Bebele este bine sa-l faci cand esti complet sanatoasa si cand ai un partner stabil, cu care poti avea o relatie sanataosa, de familie.

| doctorandus a răspuns:

Conform datelor VAERS: Primul deces de la vaccinarea contra Covid-19 s-a înregistrat în 1921. Următorul în 2001. Alt deces în 2010, altul în 2014. LOL

| Floridori a răspuns:

Ovarele polichistice/micropolichistice exista din cauza anumitor dereglari hormonale.Tot din cauza acelorasi dereglari hormonale incepi sa ai si cicluri neregulate.
Va trebui sa iei tratamentul hormonal corespunzator (de regula este vorba de anticonceptionale) pentru a rezolva aceasta problema.

Ideal ar fi sa mergi si la endocrinolog, nu numai la ginecolog, daca ai posibilitatea.Cea mai inteleapta cale ar fi: medic endocrinolog, analizele recomandate de acesta, apoi revenire la endocrinolog cu rezultatele si mers la ginecolog cu aceleasi rezultate si opiniile endocrinologului.

In lipsa tratamentului, problema nu se va rezolva de la sine, din contra, se va agrava.
Nu numai ca ar fi extrem de dificil sa obtii o sarcina in conditiile de fata, dar risti sa suferi avort spontan.In plus, microchisturile se pot mari, se pot inmulti si ai putea sa te trezesti peste ceva timp ca numai interventia chirurgicala mai poate ajuta.
Acum, fiind la inceput, se poate rezolva prin medicatie.Asigura-te ca ai un organism sanatos si in special un sistem reproducator sanatos pentru gazduirea unei sarcini.

Numai bine!

| badpanda a răspuns:

Nu stiu daca ajuta dar pe VAERS unse sunt semnalate efectele adverse ale vaccinurilor anti Covid s-au semnalat pana acum cam 30.000 de cazuri de tulburari ale ciclului menstrual doar in SUA.
Asta daca ai facut vaccinul.