| Ae1 a întrebat:

Buna seara! Am ajuns la kg dorite insa as vrea sa slabesc inca 5, ideea e ca fiind frumos afara ziua am treaba(sapat, treburi casnice de femeie), mananc pe la 12 -2 apoi seara la 5-7 apoi ies la alergat de la 8 pana la 9 (alerg, ma joc cu copilul) pe la 10 -11 ma apuca pofta de ceva dulce si mananc, nu exagerat, nu in fiecare zi, insa nu pot trece peste aceasta pofta de ceva dulce, consum1, 5 2 L de apa pe zi, mananc legume, fructe, ciorba de legume, mancare de spanac, orez. Ca si carne mananc doar de pui(crescut de mine), dimineata cand m-am cantarit supriza a fost sa vad ca de la 62 acum 2 zile azi aveam 63… am o senzatie de ceva greu la stomac, ma gandesc la balonare, constipatie, as vrea un sfat nu critici va rog, se intampla sa nu pot manca la ora la care as vrea pentru ca de ex, sunt in gradina si mai am de lucru, sau este cineva in vizita….

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O fluctuatie chiar peste 1 Kg poate fi constatata si datorat conditiilor diferite de masurare!
Cum? Simplu!
Sa presupunem ca, cantitatea de mancare zilnica este de cca. 1Kg.
Asta inseamna ca se si elimina prin scaun o cantitate asemanatoare.
La fel se intampla si cu apa, din care consumi ocazional cate o cana, dar pe carele si elimini (pri urinare si transpiratie).

Luand in calcul cele de mai sus, nu e indiferent cand iti masori greutatea!
Daca dimineata ai scaun si elimini 1 Kg mancate ziua anterioara si iti masori greutatea, atunci cantarul va arata cu 1 Kg in minus.
Daca ai mancat 1 Kg in cursul zilei, atunci greutatea ta va fi mai mare seara cu 1Kg.
Este valabil si cu apa bauta.
Ca urmare, nu e indiferent cand iti masori greutatea!
Diferenta intr-o singura zi poate fi de chiar peste 2 Kg!

Deci, greutatea trebuie masurata totdeauna dupa scaun si inainte de mancare sau baut!

| RAY a răspuns:

E ceva normal asta, carbohidrați rețin apa în organism, vezi tu în 7 zile cum stai cu greutatea, fă-ți un jurnal, recomand aplicația eat

| Violleta2022 a răspuns:

Poti elimina toate dulciurile din casa si poti trece peste pofta de dulce, daca iti impui acest lucru, trebuind doar vointa.

| relian a răspuns:

Tu crezi ca daca alergi salbesti? De unde aveti ideile astea? Efortul te slabeste doara daca energia consumata este mai mare decat caloriile mincate laughing Daca este invers te faci si mai mare laughing
Poti la fel de bine sa stai in pat si sa slabesti, fara sa faci absolut nici un efort.
Slabitu sau ingrasatu vine de la mincare, aia e tot, in rest is povesti.

| Nirvanaaa a răspuns:

Poate ai și o retenție de apa. Se mai întâmpla mai ales dacă te apropii de perioada menstruației.
E o diferența mică la un interval mic de zile. Greutatea poate avea mici fluctuatii, iar la tine nu e mare.

| Catalin77945 a răspuns:

Cauta tdee, baga-ti datele si nivelul tau de activitate si aflii cate calorii ai nev pe zi, eventual iti iei si un cantar si cantaresti ce mananci ca sa stii cate calorii pui.
Ca sa slabesti si sa te mentii cel mai usor scazi din tdee-ul tau total(adica cat arzi in ziua respectiva) 300-500 de calorii maxim, si tii noua dieta pana cand ajungi la greutatea dorita, o sa fie simplu de mentinut, pentru ca nu e infometare nu e aia nu e ailalta, doar scazi 300-500 din ceea ce mananci, si daca nu stii cate calorii au chestiile de le mananci oricand poti sa te uiti la tabelul nutritional de pe ambalaj sau sa cauti pe net.
E important sa slabesti grasime pana la urma, nu sa faci foamea, slabesti rapid niste kg dintre care si apa, dupa eventual cand mananci iar normal le pui la loc.

| Saiko93 a răspuns:

Abtine-te din mancat 2 zile si depune un efort destul de mare Bea doar apa si o sa slabesti f rapid.

| Catalin77945 a răspuns (pentru Saiko93):

Cel mai prost sfat de nutritie pe care l-am auzit.

| alina2k18 a răspuns (pentru Saiko93):

38.500 calorii in 2 zile de foame? laughing

| cehos69 a răspuns:

Poftele astea au facut mai mult rau decat bine, mananca o salata de fructe vreo 650-800g fructe seara cu continut cat mai scazut de fructoza.