| Olteanu_Daniel_Kempes_1996 a întrebat:

Buna seara.Am avut ghinionul să se pună pe mine o căpușă și am încercat să o extrag și cred că au mai rămas ceva rămășițe acolo cornitele alea cu care se agață cred că au rămas. E posibil că sa le scoată corpul afara? Precizez că nu mă doare, nu e umflat, nu e roșu, nu mă mănâncă ..Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ti-au ramas doar cornitele ci tot capul, care se rupe foarte usor, dupa ce este introdus acolo. Corpul tau nu-l elimina!
Fugi la primul spital, sa-ti scoata capul capusei!
Deja ai prima reactie si boala poate debuta curand, nu glumesc, pentru ca produce paralizii si moarte in final.

| Kogaion a răspuns:

Fugi la doctor. Nu e de joaca cu ele. Chiar daca momentan nu ai nimic, poti dezvolta boala Lyme

| badasssead a răspuns:

Mergi la medic! nu poti risca cu acest lucru,, am o prietena care sufera de boala lyme de 13 ani, este cronica! si simptomele sunt oribile, tratamentul foarte lung si dureros. mergeti la medic!