| Mia999 a întrebat:

Buna seara, am ceva probleme cu mancarimile pe laba piciorului si pe tălpi, ma mananca, nu e constant, odată la câteva zile sau cateva saptamani dar e foarte deranjant, trebuie sa ma scarpin pana imi da sângele. Dupa ce ma scarpin imi ies bubite si pete rosii. Apoi imi trece, reapar si tot asa. Aveti idee ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, vezi sa nu ai alergie la ceva cu care te incalti: sandale, tenisi, pantofi, posibil ca materialul sintetic sa dea aceste alergii.
Daca ai incaltaminte de carpa (tenisi, adidasi, balerini) spala-o in masina de spalat, exact cum speli rufele, apa calduta si detergent, adaugand in masina de spalat, odata cu detergentul si 1-2 lingrui de bicarbonat de sodiu, ca sa omoare bacteriile.
Spala-te zilnic pe picioare cu apa cat poti tu de fierbinte, intr-un lighean sau vas, in care dizolvi 1-2 linguri de bicarbonat de sodiu, sau otet alimentar (100ml otet la 5 l de apa).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tinea pedis.

| relian a răspuns:

Foloseste o creme care are hidrocortizon si nu o sa te mai scarpini.

| anonimg a răspuns:

Fără control medical nu vei rezolva problema. Poate să aștepți să treacă de la sine; dar mi-e să nu rămâi fără piele până atunci și să nu mai poți merge. Un medic poate analiza problema.
Medicul de familie îți va da trimitere la un medic specialist.

| OctavianSps a răspuns:

Exista la farmacie o solutie pe baza de alcool nu stiu exact numele dar crede-ma am avut aceeasi problema pe gambe si Da alcoolul calmeaza si racoreste.