| 2Pac3Furious a întrebat:

Am cosuri pe fata si cand ma rad parca se activeaza mai rau (se inrosesc si se umfla). Cum pot evita acest lucru? Mentionez ca ma rad cu lama de ras si folosesc si spuma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| urseyul a răspuns:

Cosurile de pe fata sunt normale, mai ales daca ai o varsta hormoni si asa... crede-ma am incercat si eu cand eram mai tanar tot felul de creme sfaturi si crede-ma ca unele erau chiar scarboase... cel mai probabil o sa treca cu timpul, daca vrei neaparat o crema nu folosi una de cosuri pentru ca nu o sa mearga foloseste ceva pentru controlul secretiei de sebum aici e problema, cat despre ras cu lama da te si iriti alea se inflameaza si tot asa, si eu am trecut prin asta solutia nu ma mai rad folosesc un aparat de ras sau masina de tuns si e mult mai bine

| Aquatinies17 a răspuns:

Incearca sa lași coșurile sa se vindece. Probabil ai un ten mai sensibil. Dezinfectează lama înainte de folosire. Si folosește un bic cu 2-3 lame. Poate asta ar fi problema. Cu cât are mai multe lame, cu atât iti irita pielea. Cam cu atat te pot ajuta.

| mihaimadalina a răspuns:

Hei, am o super soluție.
Și eu am avut probleme cu coșurile și am scăpat de ele...
Vin cu o masca in ajutorul tău...
Ai nevoie de un recipient mic, o lingură, de asemenea o linguriță, jumătate de lămâie și două linguri de miere.
In recipient pui doua linguri de miere, și storci jumătatea de lămâie, bineînțeles, dacă ți se pare că consistenta e prea subțire, mai poți adăuga miere, amesteci bine bine, și o aplici pe față cu o pensulă.
Apoi o lași pe față 15 minute după care te speli, doar cu apă, nu îți mai da pe față cu nimic, aparent și cremele speciale pentru fața, pentru hidratare etc, cauzează coșurile...