| d8um a întrebat:

Buna seara! Am facut acum o luna un atac de panica, am fost la psihiatru si sunt pe tratament acum. Ideea e ca zilele trecute pana sa iau tratamentul, aveam respiratia greoaie. Dar si acum e la fel dar nu la fel de greu, am oful ala in mine. E de la depresia asta sau o fi ceva? Ambulanta mi-a spus ca nu am nimic, am oxigenul 100%. La fel si la spital, ekg, raza la plamani, analize si nu am nimic. E de la anxietatea asta totul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atcurile de panica apar ca dovada a evolutiei anxietatii.
Probabil nu faci ce trebuei pentru a iesii din starea de anxietate in care te afunzi, pentru ca boala evolueaza cu atacurid e panica, paranoia, schitofrenie samd.
Daca te-am speriat sificient de tare, poate intelegi ca aluneci spre ceva tare urat si ca ACUM este momentul sa te trezesti la realitate si sa faci ceva bun pentru sanatatea ta mentala.
Evita viata online, evita site-urile de socializare si iesi afara, in viata reala. Fa-ti prieteni si prietene, bucura-te de viata, traieste din plin, alerag prin soare, fa sport samd.

| sierra1 a răspuns:

"am fost la psihiatru si sunt pe tratament acum...E de la depresia asta sau o fi ceva? "

de ce nu l-ai crede pe medic și ne-ai crede pe noi?

| dinaprilie a răspuns:

De la primul atac ai ajuns la psihiatrie? Si ce ti/au dat? Xanax?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este anxietate. De aceea nu ți sa găsit nici o problema la inima, te poți duce la 100 de doctori, cu siguranță nu îți vor găsi nimic. Anxietatea este afecțiunea ce imita multe afecțiuni asa în fel sa îți creeze o iluzie ca ai problema respectiva, dar este total fals! Și eu ma lupt cu asa ceva de 3 ani și ceva, la început am fost ipohondru, credeam ca am 50 de afecțiuni, apoi o devenit o tulburare fiindcă nu am tratat-o, a devenit cronica, foarte greu de tratat chiar și în prezent, eu am fobie sociala, sunt mai multe tipuri de anxietate, dar toate sunt fictive, pericolul nu exista în realitate! Trebuie mintea, gândurile reautoeducate, cu pastile nu o sa scapi de anxietate din păcate pana nu ieși din zona de confort, nu lupți u propriile frici de care tot ai încercat de-a lungul anilor sa le maschezi /eschivezi.
Dacă te simti mereu trist, cu moralul la pământ, izolat de societate, te-ai închis în tine, nu ai voința, energie, interes fata de lucrurile care alta data te bucurau atunci te confrunți cu episod depresiv, netratat devine cronic și simptomele pot ajunge pana la ideatii /tentative de suicid, și izolare completa de societate.

| BacGeografie2001 a răspuns:

S-ar putea sa fie de la anxietate, sau de la frica de a avea ceva, cred ca e doar panica ce trebuie sa dispară, cu cat te gândesti mai puțin la respirația greoaie o sa vezi ca nu o s-o mai ai, daca zici ca totul e in regulă si nu ai nimic.