| elennaaa08 a întrebat:

Am facut o cauterizare in decembrie si atunci mi s-a spus ca nu am voie contact sexual decat peste o luna. Astazi, dupa o luna am fost la control si mi s a spus ca trebuie sa mai urmez un tratament pentru secretie cu ovule si spalaturi cu tantum rosa. Doctorul nu a mai mentionat nimic ca nu pot avea contact sexual. Intrebarea mea este daca acum pot avea contact sexual si daca afecteaza cu ceva tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca medicul nu ti-a spus clar ca iti poti incepe viata sexuala, este de preferat sa eviti contactul sexual pana la o noua consultatie. Fii sigura ca iti va spune clar cand iti poti relua viata sexuala, faptul ca nu ti-a spus-o arata ca nimic nu s-a schimbat si ramai in starea de abstinenta anterioara. Oricum, cand faci tratament cu ovule nu prea este recomandat contactul sxeual, nici macar in afectiuni mult mai minore.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce ţi s-a prescris acest tratament, înseamnă că ai o infecţie genitală/vaginită sad
În concluzie, NU poţi avea contact sexual până NU se vindecă infecţia respectivă!

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......dupa-ceva/

http://www.tpu.ro/......e-si-inca/

| PeFuga a răspuns:

Cand cumperi tratamentul citeste ce scrie pe prospect (sau cauta prospectul pe internet). Acolo se mentioneaza daca este cazul de astfel de interdictii. Cel mai bine ar fi totusi sa stai cumintica pana te asiguri ca ai rezolvat problema. La urma urmei este vorba despre sanatatea ta. Domnul poate sa mai astepte happy