| danamarin a întrebat:

am fost diagnosticata cu cervicita colpita mixta, "rana pe col" si o usoara candidoza. sunt foarte speriata de rana aceea.am doar 18 ani, mi-am inceput viata sexuala de 1 an, sunt in continuare cu prietenul meu...deci am avut un singur partener. ma gandesc sa nu am cancer...va rog dati-mi un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer iti spun ceva: niciodata nu va fi totul in regula. Fiindca zarurile au fost aruncate, ai avut rana pe col, ai risc crescut toata viata de cancer. O sa traiesti cu amenintarea asta toata viata ta.
Dar, si e cel mai important dar din viata ta: daca esti responsabila de-acum inainte poti tine sub control greselile facute. Nu e usor sa te gandesti ca te vei duce toata viata la fiecare 6 luni la ginecolog. Ca ai 18 ani si esti dependenta de medic ca un batran sau o persoana cu handicap. Dar a fost alegerea ta, tu ti-ai dorit asta cand ti-ai inceput prea devreme viata sexuala. Important este ca te poti asigura ca n-ai sa faci cancer niciodata. Sta in puterea ta. daca esti desteapta si responsabila NU vei face cancer NICIODATA. Dar daca nu respecti ritmul de consultatii si teste Papanicolaou, o sa pierzi controlul si n-o sa afli asta decat prea tarziu. Poti avea o viata normala si poti trai pana la adanci batranete. Dar depinde numai de tine.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai cancer in acest moment. Doar ca ai mai multi factori de risc pentru cancer: viata sexuala inceputa inainte de varsta minima, o infectie vaginala (candida), o leziune precanceroasa (rana pe col). Practic mai trebuie sa verifici un factor de risc, si anume infectia cu HPV. Lista completa a factorilor de risc pentru cancerul de col ii include pe cei de sus plus nivelul scazut educatie medicala si igiena (manifestat prin nerespectarea consulturilor ginecologice de rutina, la 6 luni in cazul tau).
E normal sa fii speriata, esti foarte mica si ai deja aceasta serioasa problema de sanatate. Totusi, daca i sa fii grijulie, vei putea duce o viata normala.
Ce trebuie sa faci:
1. sa-ti vindeci infectia cu candida.
2. sa te testezi de HPV.
3. sa repeti consultul ginecologic si testul Papanicolaou dupa tratamentul infectiei, avand si rezultatul HPV. Daca esti infectata cu HPV sau rana nu se vindeca dupa tratament, urmeaza pasul 4. Daca nu esti infectata SI rana se vindeca, urmeaza pasul 5.
4. Colposcopie si biopsie la nevoie.
5. Consult ginecologic plus test Papanicolaou la fiecare 6 luni, fara intarziere, pana la 10 ani dupa menopauza, cu tratamentul prompt al tuturor leziunilor aparute.
Vei putea astfel identifica leziunile in stadii tratabile. Nu este deloc surprinzator ca o femeie care si-a inceput viata sexuala la 17 ani are o problema la nivelul colului uterin. Majoritatea patesc asta, dar la tine a aparut foarte devreme, la putin timp de la inceperea vietii sexuale. Se poate datora infectiei cu Candida si atunci se va vindeca prompt dupa tratament. Dar trebuie sa fii convinsa ca nu se datoreaza infectiei cu HPV.

| B27VIP a răspuns:

Buna, eu zic sa te calmezi, de obicei nu prea ma bag dar fie... Cervicita cronica este cunoscuta si sub denumirea improprie de „rana pe col"In ciuda faptului ca este atat de des intalnita, cervicita nu poate fi autodiagnosticata, pentru ca simptomele ei pot fi foarte usor confundate cu alte afectiuni din sfera genitala.
Netratata, poate duce la probleme in conceperea unui copil, iar amanarea tratarii acesteia duce, in unele cazuri, si la sterilitate.Deci sa inteleg ca ai priceput nu? Se trateaza! Sfatul meu este sa nu mai stai si sa consulti un medic de specialitate.
Sa auzim de bine!

| danamarin explică:

Va multumesc mult! orice vorba care imi spune contrariul a ceea ce gandesc imi face mult bine. acum sunt sub tratament si sper ca va fi totul in regula.

| danamarin explică:

Draga red, in conditiile in care pe tine te preocupa cum sa intri in vorba cu o fetitia de 15 ani nu cred ca esti in masura sa ma judeci pe mine pentru relatia mea. parerea mea ar fi sa iti vezi de treaba ta si sa nu te mai bagi in situatiile chiar problematice pentru ca, iti spun cat se poate de sincer, nu cred ca intelectul tau iti da voie.

| redsh0t a răspuns:

Cine te'a pus sa te ****?laughing te manca rau?raised eyebrows

| redsh0t a răspuns:

Cine te'a pus sa te ****?laughing te manca rau credlaughing

| redsh0t a răspuns:

Eu spun sa stai linistita si sa nu te mai preocupe intelectul meu, ca este destul de ridicat fata de al tau... pana la urma nu am avut dreptate? ce am spus? am spus ce ti'au spus toti de mai sus doar ca am spus direct lucrurilor pe nume, ca tot de la asta a pornit ca sa stii si tu. Bafta in continuare si nu te mai interesa de intelectul altor baieti( fete).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa`ti testul Babes Papa Nicolau pentru a infirma sau a confirma cancerul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Desi iti scriu cam tarziu, iti spun si eu ca si B27VIP, stai linistita. Ce vrei, sa stai tot timpul cu gandul ca vei face cancer? Eu am avut cancer ovarian si nu de la o rana pe col sau toate celelalte insirate, ci pur si simplu s-a intamplat (am fost diagnosticata la 24 de ani si mi-am inceput viata sexuala la 21, dar nu are importanta... fetele care se casatoresc de tinere, toate sunt suspecte de cancer? let's get real!). Traieste o viata frumoasa si cumpatata (sex happy, aerobic, mancare sanatoasa si cel mai important-no stress-pentru ca stresul e factor declansator pentru orice tip de cancer). Daca crezi ca te linisteste ia exemplu de la mine...au trecut 6 ani de la diagnostic si sunt sanatoasa, imi fac teste in fiecare an pentru siguranta dar imi traiesc viata asa cum te-am sfatuit si pe tine happy. Si vezi ca acolo sus este un Doamne Doamne care Le vede si Le stie pe toate. Keep the faith. :*