| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
Am început să sughiţ din senin şi, chiar când voiam să cobor din pat pentru a merge să beau apă, am avut un sughiţ foarte puternic, asociat de o durere profundă, ca un junghi, în piept (partea stângă). A trecut aproape o oră de atunci, dar durerea încă persistă şi se resimte cel mai mult când mă aplec, mă mişc, ridic mâna, şi chiar şi când respir mai profund. Nu se simte chiar ca o durere din aceea în piept, ci ca un discomfort deasupra sânului (pectoral?). Dacă mă mişc mai brusc, atunci se resimte ca un junghi mai puternic.
Ştie cineva ce ar putea fi, dacă aţi experimentat aşa ceva şi dacă ar trebui să merg la medic pentru asta?
Mulţumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Cu drag.
Atunci e junghi intercostal. Tocmai, ca avem niște mușchi intercostali pe acolo de aceea se resimte ca o febra musculară happy. Ala tine și pana la 2 săptămâni așa ca nu te speria. Dacă te jenează tare ia un antiinflamator ca la orice alta durere. Multa sănătate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil este reflux gastric.
Probabil ai mancat mai mult in seara asta si te-ai culcat cu mancarea inca nedigerata.

Ultima masa a zilei trebuie sa fie cel mai tarziu la 7 seara si culcarea la ora 10.
Cina sa fie intotdeauna usoara si cantitativ putina, pentru a nu-ti mai incarca stomacul si provoca dureri in piept.
Esti cumva supraponderala?

| Seulbi a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am mâncat mai nimic toată ziua şi nici nu mă pusesem la somn. Doar stăteam în şezut când m-a apucat sughiţatul, iar când am vrut să mă ridic ca să beau apă, am avut acel sughiţ puternic însoţit de acea durere mare în partea stângă. Încă o am şi acum, după aproape o zi, dar acum se resimte ca o febră musculară, şi doar când mă mişc mai mult.
Nu, nu sunt supraponderală.
Mulţumesc pentru răspuns şi pentru sfaturi! ^^

| Nirvanaaa a răspuns:

Am patit, a trecut de la sine după ceva timp.
Nu e cordul, probabil e un junghi intercostal cauzat poate de sughițul acela puternic.

| Seulbi a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Încă nu a trecut, dar acum se resimte ca o febră musculară. Mulţumesc pentru răspuns! ^^

| Seulbi a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Mulţumesc mult! Multă sănătate şi dumneavoastră! ♥

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Seulbi):

Cu drag.
Atunci e junghi intercostal. Tocmai, ca avem niște mușchi intercostali pe acolo de aceea se resimte ca o febra musculară happy. Ala tine și pana la 2 săptămâni așa ca nu te speria. Dacă te jenează tare ia un antiinflamator ca la orice alta durere. Multa sănătate!

| Seulbi a răspuns:

Asociat cu*

| Yonut1992 a răspuns:

După părere mea este doar mușchii încordați. faceți un ceai de Tei sa va relaxaț.sau nu ati mai faci filme in cap cel mai bine ia-ți tensiunea.si așa scapi de o grijă. multa sănătate

| Seulbi a răspuns (pentru Yonut1992):

Mulţumesc mult pentru răspuns! Multă sănătate şi dumneavoastră! ^^