| LoveMeX a întrebat:

Am marea rugaminte sa-mi raspundeti. Daca sotul meu are nevoie de insulina, el fiind diabetic. am sa va scriu valorile analizelor efectuate. Glicemia 320 pe nemancate, cetoni in sange+urina +5. iar GLucoza in urina 1000. spuneti-mi e grav? Sotul meu are 49 ani, 87kg, si 1.83 cm. Ajutati-ma cu un raspuns si un sfat. Va multumesc anticipat. Cu respect o sotie si mama disperata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

De tratament are nevoie sigur, la valorile astea ale analizelor. Sa mearga la un consult la Diabetologie, fiind un diabet de maturitate, s-ar putea sa mearga fara insulina, doar cu antidiabetice orale (adica pastile).
Multa sanatate!

| gosh0108 a răspuns:

Daca are nevoie de insulina, trebuie sa ii dati insulina, ganditi-va ca pancreasul nu mai poate produce acest hormon, si toate glucidele se duc direct in sange, fara a mai fi vreo substanta care sa diminueze volumul acestora. Cat despre glicozurie... in urina nu ar trebui sa fie deloc glucide. Daca glicemia depaseste 126 mg/dl, indica diabet. Cel mai bine ar fi sa mergeti la un diabetolog sa va dea un regim alimentar, si, cine stie, poate si doza de insulina zilnica... Imi pare rau.