| Mi828 a întrebat:

Buna seara.Am nevoie de puțin ajutor. Pentru început vreau sa va spun ceva dar va rog sa nu ma judecați. Acum vreo doi ani am început sa am o problema cu alimentația, nu vreau sa spun ca am fost sau poate încă sunt bulimică pentru ca mi-e frica sa fie adevărat dar din cauza tuturor persoanelor din jurul meu care îmi spuneau constant cât de grasa sunt și ma făceau mereu in toate felurile din cauza corpului meu am încercat sa slăbesc. Timp de un an jumate am încercat sa fac orice, toate dietele pe care le-am putut găsi, am fost la doi nutriționiști și am avut o alimentație corecta și sănătoasă și făceam sport zilnic dar niciodată nu puteam sa slăbesc. Nu am sărit peste mese și mâncam sănătos și la ore fixe. Am început sa alerg și sa fac exerciții acasa care pur și simplu nu ma ajutau. După începusem sa obosesc cu toate dietele și sportul și nu îmi mai pasa ce mâncam și am ajuns sa mănânc numai prostii din nou fără sa fac sport. După câteva luni văzuserăm ca nu ma îngrășasem de loc dar aveam din nou o problema cu aspectul meu fizic și voiam sa slăbesc și văzusem un video pe YouTube in care o fata spusese cum s-a recuperat dupa ce a fost anorexica și m-am gândit mult timp la asta. Am găsit o aplicație in care vedeam câte calorii consumam zilnic și am spus sa încep din nou sa am o alimentație sănătoasă și am început cu 1400 de calorii pe zi, dupa 1200 dupa 1000 și tot așa. Ma uitam zilnic la video-uri pe YouTube legate de fete care au supraviețuit acestor boli anorexie, bulimie, etc. Și asta ma făcea sa vreau și mai mult sa slăbesc, pur și simplu simteam ca in sfarsit pot controla ceva și ca dacă fetele alea au reușit sa ajungă sa slăbească pot și eu. Știu ca nu a fost bine ce am făcut și cum am procedat dar îmi doream foarte mult sa slăbesc. La început am început sa vomit după fiecare masa... ca sa fiu sigura ca nu ma îngraș. Și am început sa fac din nou sport ca sa slăbesc. După ajunsesem sa mănânc câte un mar pe zi. Jumătate dimineața și jumătate după ce veneam de la școala adică la ora 5. Slabisem 9 kg intr-o luna. După doua săptămâni mâncam normal și tot așa. Timp de un an jumate. Ultima data când am făcut-o a fost acum doua luni. Iar de o săptămâna incoace am început sa am grețuri, stări de amețeli, tremuram și după ce vomitam aveam atac de panica ( despre asta poate o sa vorbesc alta data dar am început sa am atacurile de panica in urma cu 3 ani de la un accident de mașina). Pur și simplu după ce mâncam, adică orice, dacă mâncam salata, iaurt cu ovaz sau paste pur și simplu îmi venea sa vomit și simteam ca o sa leșin și trebuia sa ma așez undeva și aveam starea de greață cam o ora și după ma duceam sa vomit pentru ca nu mai rezistam și după ce vomitam intram direct într-un atac de panica. Nu știu dacă are legatura cu faptul ca mai demult ma înfometam și vomitam dar nu o mai făcusem câteva luni. Și de o săptămâna nu mai pot. In fiecare zi am grețuri și amețeli. Apropo, am 15 ani. Și va rog sa nu ma judecați pentru ce am făcut mai demult. Știu ca nu este bine și probabil o sa spuneți ca sunt o ciudata. Și știu ca dacă te înfometezi slăbești dar după pui kg înapoi pentru ca in astea câteva luni am pus toate kg pe care le-am slăbit in ultimul an înapoi. Si vreau sa slăbesc, dar de data asta într-un mod sănătos, fără sa ma imfometez sau ceva. Dar îmi este frica ca voi ajunge sa o fac din nou...Va rog frumos sa ma ajutați cu un răspuns frumos și fără jigniri. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 1dintrevoi a răspuns:

Ok, eu nu stiu cu ce as putea sa te ajut, efectiv, dar din ceea ce povestesti tu aici eu banuiesc asa:
1. Nu ai o relatie buna cu adultii din jurul tau (care au responsabilitatea de a te ghida). Indraznesc sa-ti adresez o intrebare: cum te intelegi cu parintii tai? Pentru ca vad in mesajul tau acelasi pasaj incarcat de teama "nu ma judecati". Daca sunt genul de parinti care doar te critica, dar nu te asculta niciodata si nu au rabdare cu tine sa te ajute sa gasesti o rezolvare la problema pe care o ai, inseamna ca te confrunti cu ceva mai mult decat o problema a kilogramelor in plus, iar acest subiect e foarte important pentru viitorul tau. Niste parinti implicati nu ar fi lasat sa ajungi in aceasta stare. Sunt doua posibilitati aici: fie nu sunt implicati, fie le ascunzi asta si lor, de teama sa nu te certe. Cine sunt acele personaje din viata ta care te critica si te fac sa te simti prost; care te obliga intr-un fel sa cauti o rezolvare printre straini ca noi? La 15 ani e vital sa ai langa tine adulti in care sa poti avea incredere. Esti un copil, nu trebuie sa faci totul singura, trebuie sa ai un sprijin.
2. Nu stii cu exactitate ce se intampla cu tine. Cat de grava consideri tu ca este problema ta legata de greutatea in exces? Ce inaltime ai? Cate kilograme ai? Multe adolescente se cred obeze cand chiar nu e cazul... La 15 ani corpul se dezvolta, sufera modificari (fizice si hormonale). E normal sa existe fluctuatii de greutate. E o perioada in care trebuie sa ai mare rabdare cu corpul tau. Poate nu esti chiar atat de grasa pe cat crezi, si e doar o obsesie de-a ta, alimentata de rautatea celor din jurul tau. Sau poate ca ai o problema serioasa cu greutatea, si ai foarte mult de dat jos, dar daca e asa, inseamna ca pot exista si alte motive (endocrinologice, psihologice, etc.) pentru care tu te ingrasi, iar o simpla dieta nu va fi suficienta pentru a rezolva totul. Ai nevoie de alti specialisti care sa te ajute. Daca tu nu ne spui cat de mare e problema ta (ex: cat ti_a recomandat medicul sa scazi in greutate), nici noi nu stim catre ce persoane sa te indrumam. Nu esti vinovata ca ti se intampla asta. Totul se poate rezolva, dar cheia gasirii unei solutii inseamna intelegerea corecta a situatiei.
3. Nu stii ce fel de ajutor sa ceri. Cu ce ai dori sa te ajutam? Sa-ti dam sfaturi legate de diete care sa nu iti provoace acele stari de rau? Sau poate vrei doar o parare legata de povestea ta si sa te indrumam dupa cum credem noi mai bine... Concret, cu ce anume vrei sa te ajutam?

| Mi828 explică (pentru 1dintrevoi):

Eu și părinții mei nu vorbim deloc despre problemele mele. Mai am o sora mai mare și părinții mei au făcut-o când aveau 19 ani și pot sa recunosc ca chestia asta nu ia maturizat de loc. Ba din contra. Acum 44 de ani și se comporta mai rău ca niște copii. Am încercat sa le spun acum câteva luni problema mea cu mâncarea și mi-au spus ca spun asta doar pentru atenție și maică-mea o zis ca vreau sa moara ca e vina ei pentru ca eu fac asta și ca vreau ca ea sa moara ca sa ma opresc. Și tot ce spun pur și simplu o face sa aiba legatura cu ei. Și ma enervează groaznic chestia asta. Cu sora mea nu prea vorbesc pentru ca locuieste cu iubitul ei și nu prea ii pasa pentru ca abia o așteptat sa scape de-aici. Eu consider ca este desptul de gravă problema mea. In prezent am 75 de kg. Stiu, foarte mult. Dar in urma cu doi ani aveam 88. Și simt ca asta este singurul lucru care ma ajuta sa slăbesc și dacă încep sa merg la sala și sa am o alimentație corecta îmi vine sa o fac din nou și încep sa o fac fără sa fiu conștientă și in momentul asta chiar ma foare sa îmi dau seama de anumite lucruri legate de asta. Am fost la doi specialiști in diete și ambii mi-au dat ceva siropuri care le-am luat o săptămâna și intr-o zi au explodat in Bucătărie. Și de-atunci nu am mai vrut sa merg. La psiholog sau ceva nu pot merge pentru ca locuiesc in alta țara de vreun an și nu stiu limba suficient de bine. Cât am fost in România am încercat sa merg dar maică-mea nu mo lăsat și stiu ca se poate și obilne dar nu ma lasa părinții mei. Pur și simplu nu stiu ce sa fac. Nici eu nu stiu cu ce ma puteți ajuta. Într-un fel îmi doresc doar sa îmi dați un sfat cu ce ar trebui sa fac dar as vrea sa îmi Spune-ți și părerea voastră

| 1dintrevoi a răspuns (pentru Mi828):

Ok. Sunt mai multe planuri pe care trebuie sa le rezolvi iar eu nu am cum sa-ti dau intr-un singur mesaj atatea sfaturi, asa ca o sa-ti scriu pe scurt ce cred eu si daca vrei, pe parcursul mai multor zile, putem detalia subiectele.
1. Mentalul inaintea alimentatiei.
Adica e de preferat sa-ti rezolvi macar o parte din problemele emotionale pe care le ai, inainte de a te apuca de problema alimentara. Obezitatea are, de multe ori, radacini in evenimente nefericite din viata noastra. Exemplu: am o prietena care a inceput sa manance f mult la varsta de 10 ani, cand parintii ei s-au despartit. Tristetea a impins-o catre un astfel de refugiu, cu toate ca ea nu era o gurmanda. In loc sa planga, ea manca. Era un gest inconstient. Pur si simplu asa a invatat ea la acea varsta ca poate trece peste probleme. Tu ai avea mare nevoie de un psiholog sau macar de o buna prietena cu care sa vorbesti despre problemele tale si sa te descarci. La fel... Putem vorbi mai detaliat despre acest subiect si cum sa-l rezolvi in alte zile, dar ideea mare e aceasta : sustinere psihologica si deschidere catre prieteni, mai ales ca nu ai sprijin din partea familiei intotdeauna.

2. Alimentatie sanatoasa in functie de nevoile/cerintele corpului tau, precum si monitorizarea obiceiurilor.
Corpul tau are nevoie de glucide, lipide si proteine, dar din surse cat mai sanatoase, si in cantitati echilibrate. Mananca de toate, dar cu masura. Cum ziceai si tu, nu e o tragedie daca mananci fast-food o singura data la doua saptamani. Tu nu ai nevoie de o dieta, ci de un stil de viata sanatos. Ai nevoie sa inlocuiesti anumite obiceiuri. Scopul nu e sa slabesti si apoi sa te apuci din nou de vechile obiceiuri alimentare, ci sa gasesti un echilibru pe care sa-l pastrezi toata viata. Iar obiceiurile vechi nu ai cum sa le schimbi daca nu le cunosti f bine. Vei avea nevoie de un jurnal pentru asta, in care sa notezi o perioada tot ceea ce faci in mod normal (ce mananci si la ce ora mananci, cat mananci, cat te hidratezi, etc). Abia apoi poti vedea clar unde sunt problemele si TREPTAT sa le schimbi. Vorbim mai detaliat daca vrei...

3. Consult medical de specialitate
Ai nevoie obligatoriu de un:
a) gastroenterolog - sa vada daca e nevoie de vreun tratament dupa acea perioada in care te-ai fortat sa vomiti. E posibil sa ai o mica problema acolo, care se poate rezolva usor, daca nu lasi prea mult timp sa treaca. Daca ai vreo sensibilitate si nu tratezi la timp, poti face alte complicatii. Ps: in niciun caz sa nu mai faci treaba asta cu vomitatul ca te distrugi singura.
b) endocrinolog - de foarte multe ori (nu intotdeauna) persoanele cu hipotiroidie prezinta tesut adipos mai accentuat pe maini si picioare. Nu spun ca ai avea probleme cu tiroida, dar e posibil. Trebuie neaparat sa mergi la un control sa vezi daca e totul e in regula acolo. Plus ca ziceai ceva de dureri in zona abdomenului si sani in alte intrebari de pe aici. Un dezechilibru hormonal te impiedica sa scazi normal din greutate, oricat de mult sport ai face, oricat de strict ai tine o dieta. Stiut pe cineva care ani de zile s-a chinuit sa slabeasca si pana n-a trecut pe la endocrinolog, n-a reusit. Nu-ti chinui corpul cu metode care n-au nici o legatura cu sursa reala a problemei. Ps: nu incerca sa-ti dai singura un diagnostic de pe net! O sa innebunesti citind toate nebuniile astea medicale. Daca era sa ma iau dupa informatiile de acolo, eu trebuia sa fiu gravid acum laughing) Mergi la doctor.
c) nutritionist NU specialist in nutritie aka herbalife si alte prostii. La noi in tara nutritionistii sunt de fapt diabetologii. Acolo unde locuiesti tu acum nu stiu cum e, dar asigura-te ca e chiar doctor, nu indivizi care iti baga pe gat cine stie ce suplimente alimentare si siropuri. Sa se ocupe strict de partea de alimente.

4. Sport cu cresterea intensitatii in mod treptat.
Nu te omora din prima cu sportul. Efortul nu trebuie sa fie mare, ci EFICIENT si CONSTANT. Nu trebuie sa te oboseasca, din contra. Sportul ar trebui sa creasca energia. Trebuie dozat cu atentie. Ohooo, aici te pot ajuta cu mukte sfaturi, separat, in alta zi happy

5. Fa-ti un plan realist, cu tinte realiste, realizabile in timp realist happy
Adica ai rabdare cu tine si nu te grabi. Ai nevoie sa te observi, sa ai rabdare ca un program sa-si faca efectul. Nu trebuie sa-ti propui sa dai jos multe kilograme rapid. Si incearca sa te distrezi facand asta. Sa dansezi in loc sa alergi, sa faci alte activitati care sa te ajute in acest sens, dar sa nu simti ca e o povara cand le faci. Vorbim, daca vrei. happy

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta se întâmplă când vrei să slăbești rapid de obicei.
Caută pe You Tube dr. Călin Mărginean. Studiază tot și aplică.

| doctorandus a răspuns:

Calin Marginean este un medic care este bolnav psihic. El crede ca se poate trata cancerul doar cu fructe si legume.

| Mosotti a răspuns:

Nu te judeca nimeni ca nu e vina ta pentru ce s-a intamplat, nu slabeai ca aveai mai acelasi nr de calorii luate la bord cat ardeai, nu te lua dupa aplicatii ca dau multe eronat, eu imi calculam kcal manual si ieseau 95 % corecte dupa proba cu cantarul, arzi cam 1800 Kcal/zi, deci trebuie sa ai 1000 zilnic, si slabesti cam 3 Kg lunar. Asta e, mancare sanatoasa e simplu, legume proaspete, carne slaba fripta, doua fructe pe zi maxim, ceva paine integrala ca sa ai si vitamine si minerale, ceva branzeturi gen iaurt, lapte, ou, dar in limita la 1000 Kcal calculate manual dupa valorile de pe ambalaj. Eu cantaream tot, daca mancam sa zic 230 g paine, faceam 2, 3 x valoarea de pe pachet care era la 100 g produs. Asa se face. Imparti astea in trei mese si e ok, cam asa in mare. Nu infometare ca e o tampenie. Am avut si eu problema ta doar ca eu nu vomitam nimic, mancam si 3, 5 Kg mancare odata in 15 minute, dar ma mai chinuiam cu sala si posturi, deci maine mancam f putin si se echilibrau kcal, dar era durere. Imi venea sa mananc si blocul. Si nu mi-e rusine, nu mi-a fost sa o zic la cine trebuia. Tie de ce sa-ti fie? Am mancat odata si cinci cozonaci de 450 g odata. Asa ca..., avem o problema ce nu depinde de noi. Deci ti-am zis cam ce sa mananci si cum se calculeaza. E ceva munca dar. daca vrei sa iasa ceva, faci. Daca ai trei rosii si au 400 g, faci 4 x cate kcal are 100 g rosie adica 27 la acest exemplu, ca sunt tabele si pe net. Mesele cele trei ti le faci singura cu ce am zis in limita a 1000 Kcal/zi, nu are sens sa dai banii la nutritonisti si altii, ai voie si dulciuri, dar sa nu sari pe zi 1000! Orice ai voie sa mananci, dar evident primeaza alea sanatoase zise de mine. Nu te lua ca nu ai voie nu stiu ce combinat cu nu stiu ce, nici vorba, Kcal si sa fie mancare sanatoasa cont, nu altceva. Deci eu te inteleg cel mai bine ca suntem cam in aceiasi barca.

| Mosotti a răspuns:

Daca ai o mama care vrea sa moara ca ai tu problema asta, e grav, ce vina are ea ca tu ai probleme? Nici una. Iar daca zice ca zici asta doar sa iei atentie iar e grav cu ei. Daca nu ai sustinerea familiei e cam greu. Trebe vb cu un specialist fie psihiatru fie psiholog, am inteles ca nu te poti duce. Pai daca nu ai familia aproape sa te lase la specialisti, daca nu comunicati, nu ai ce face. Nu esti majora sa iei tu decizii din pacate.

| Donsavas a răspuns:

Bulimia este o boala nervoasă si se trateaza psihiatric. Consulta un specialist în psihiatrie si nu ti mai chinui corpul, asta iti si streseaza mintea.

| alina2k18 a răspuns:

Ai pus kg inapoi pentru ca ai mancat mult. Simplu.
Nu te judec pentru ca nu am dreptu si stii si tu cat te-ai chinuit.
Mananca si tu mai light, dulciuri o data pe saptamana sa iti faci pofta -daca nu rezisti- bazeaza-te pe iaurtele, piept de pui, salate, legume gratinate/sote, supe.
Portie micuta gen 100 g pui - 200 g salata, NU 300 pui SI 300 salata ca asa cred si eu ca se mentine stomacu mare si cere multwinking ai totusi 15 ani, NU esti femeie ce are 80 kg si e gravida si normal ca are alte nevoi.
Si nu ti-ar strica sa mergi la un psiholog sau sa faci psihoterapie, ai niste tulburari alimentare si un om ce este pregatit in asa ceva te-ar putea ajuta mai ales ca esti adolescenta si se poate agrava problema in timp.

| Mi828 explică (pentru alina2k18):

Nu am mâncat prostii in ultimele luni. Pur și simplu prin faptul ca m-am oprit din a ma înfometa și mâncat de 3 ori pe zi. Mâncare sănătoasă, mâncam Fast Food o data la vreo 2 săptămâni. Dar m-am oprit din a face sport. Pentru ca deja ma simteam prea chinuita si obosita ținând ca făceam sport tot timpul si nu mâncam si eram mereu amețită

| Mi828 explică (pentru alina2k18):

Stomacul meu nu este mare, nu a fost niciodată, mai ales de la cum făceam sport înainte acum este complet plat, la mâini și la picioare se vede Numa. Nu am mâncat prostii in ultimele luni. Pur și simplu prin faptul ca m-am oprit din a ma înfometa și mâncat de 3 ori pe zi. Mâncare sănătoasă, mâncam Fast Food o data la vreo 2 săptămâni. Dar m-am oprit din a face sport. Pentru ca deja ma simteam prea chinuita si obosita ținând ca făceam sport tot timpul si nu mâncam si eram mereu amețită. La psiholog am vrut sa merg doar ca acum un an m-am mutat in alta țara di nu stiu limba destul de bine încât sa merg aici la unul. Și online părinții mei nu ma lasa. Sunt foarte stricți și dacă le spun ceva din ce mi se întâmpla spun ca mint și ca spun doar pentru atenție

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bărbat și îți spun că și eu mă îngrășasem mult. Și pe mine mă criticau mulți "că sunt gras, că nu mă uit la mine ce burtă am?! " și alte prostii din astea. Și mai rău, un coleg de muncă râdea de mine și zicea că nici nevastă-sa nu avea sâni așa mari cum am eu. straight face
Vorba aia "Gâdilă-mă să râd și eu.

Nu știu cât te-au atins pe tine acele jigniri, dar eu le întorceam replică "mai bine gras și deștept decât slab și prost". Și eu am încercat să slăbesc și mâncăm numai mere, pere și salate. Iar la kaufland sunt niște batoane de cereale și mâncam numai din astea. La un moment dat slăbisem, apoi m-am îngrășat din nou. Îmi era ciudă, iar rezolvarea am găsit-o într-un hobby pe care l-am descoperit recent că îmi place. Acesta este mersul pe bicicletă și datorită mersului pe bicicletă într-o singură vară am slăbit 20 kg. În schimb am și mers mult, km întregi. Drumeții pe bicicletă, iar dacă vrei să afli cât am mers, vezi că la profilul meu ai link-ul "pagina mea". Datorită acestor drumeții pe bicicletă am slăbit eu 20 kg.

Tu femeie fiind știu că nu vei putea face toate aceste drumeții de una singură sau să începi să pleci prin pădure cum mergeam eu. Însă am vrut doar să îți împărtășesc aceste rânduri pentru că am fost cam în aceeași situație. Poate te va motiva în vreun fel.

Și nu lăsa proștii să te calce în picioare. Pe mine m-au criticat, dar să mă calce în picioare niciodată. Am replică pentru orice. big grin Și crede-mă că o persoană slabă de fire poate să ajungă până în pragul sinuciderii din cauza acestor jigniri. Am citit despre un caz care s-a petrecut în Anglia. Colegii ei tot râdeau de ea, iar femeia a intrat în depresie și poate prea slabă de fire cum era... Însă nu asta e soluția. Tu doar învață să tratezi cu indiferență răutățile celor din jur.

Iar tu vrei să slăbești pentru că te-ai săturat să râdă alții de tine. Aceasta a fost și motivație pentru mine ca să îmi iau bicicletă care să mă ajute să slăbesc, însă vezi ca din aceasta disparare de a slăbi să nu te îmbolnăvești în alte privințe. Vezi tu, mi-a plăcut să mă plimb cu bicicleta, să văd locuri care nu știam că există și în plus de asta am și slăbit. Dar acum am afectați genunchii din cauza mersului pe bicicletă și până la primăvară sunt decis să nu mai merg pe bicicletă pe distanțe mari. Nu e grav, însă și disperarea asta de a slăbi până unde te poate aduce. Iar recent m-am întâlnit cu un tovarăș cu care nu mă văzusem de mult timp. Îmi zice " Bă, dar cei ai slăbit! ". Ii zic "Da, pentru că au avut alții grijă să mă muște de cwr.".

Am replică. Pentru orice am replică.

Și eu mai repede mă ingrașasem pentru că sunt mai pofticios de fire și când merg la magazin ba vreau și aia, ba vreau și cealaltă... Mai ales când trec pe la raionul cu mezeluri. Vorba aia" cea mai bună legumă e porcul" laughing

| brokxy a răspuns:

Pai sigur ca iti este rau dupa infometare banuiesc ca ai mancat normal nu? Nu asa se face trebuia sa incepi cu supe, cu supe de legume, pepene, fructe, ceva usor. Nu fast food sau carne sau altceva. Ti-ai dat stomacul complet peste cap.
Asculta poate tu nu ai slabit dupa dietele nutritionistilor deoarece se poate sa ai o problema cu O GLANDA. Cu infometarea oricine slabeste dar faza e ca te rog vorbeste cu medicul de familie si spune-i SPUNEI ce ai facut. Ca te-ai infometat deoarece POTI FACE ULCER LA STOMAC
Adica CANCER
Bunica mea, se infometa si ea cand era tanara si cand a ajuns mai invarsta a vomitat tot timpul si s-a aflat ca are cancer. Mereu vomita! Nu vrei sa ajungi si tu asa, Te rog vorbeste cu un doctor. Acolo e o problema cu glandele

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Iți recomandat pe Youtube un om "wow" in domeniul nutritie :ANDU PREDA(cercetator in nutritie).Pe canalul sau de Youtube are un video "slabeste sanatos".

| OXxana a răspuns:

Buna! Esti foarte tanara, sfatul meu ar fi sa vorbesti cu parintii tai desprea aceasta problema asta e primul pas, sa le explici ca vrei sa schimbi ceva in legatura cu coepul tau si ca nu este nici sanatos sa ai foarte multe kg in plus. Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor sa faci un set complet de analize, sa nu fie vre o problema de sanantate ne tratata care te impiedica sa slabesti, apoi dupa ce faci asta du te cu analizele la un nutritionist poate unul cu mai multa experienta in domeniu, fiecare persoana este diferita poate ce pe tine te ajuta sa slabesti pe mine ma ajuta sa ma ingras si tot asa. Cat in legatura cu atacurile de panica iti recomand sa vorbesti cu un pisholog poate problema ta este si psihica si de accea nu poti slabi. Vorbeste cu parintii explica-le ca ai nevoie de ajutor vu siguranta nu te vor lasa balta. Esti tanara si acum e momentul cand poti face foarte multe schimbari atat pe plan fizic cat si mental. Sper ca te am ajutat