| Șoflau09 a întrebat:

Bună seara. Am nevoie de un sfat va rog frumos! In luna Octombrie pe 8 Am facut o colonoscopie sa vad daca am probleme cu colonul. De atunci sunt foarte constipata nu mai ies aproape deloc cu scaunul! Sa pot iesi afara cu scaunul iau laxative si debridat. Nu stiu ce sa fac. Habar n-am daca ar trebuie sa ma îngrijoreze problema asta. Vă rog să nu radeti. Am avut probleme si dureri insuportabile de burtă de aceea am facut colonoscopiacrying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa comentariul de mai sus, am trimis mail catre TPU pe adresa de contact unde am cerut desfintarea contului. Este evident ca nici TPU nu mai este ce a fost. Acum e plin de "vraci" si "cunoscatori" in de toate care te intreaba cand vrei sa mori. Despre ce vorbim aici?
Soflau, multa sanatate si numai bine.

13 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Părerea mea este că ai cam încurcat-o pe viața, pentru că este posibil să îti fi încurcat matele si să fi generat leziuni interne care au condus la spargerea vaselor de sânge si generarea de hemoroizi interni! Acum chiar aș vrea să știu ce are societatea acesta de câștigat si planeta prin existnța ta personală care este aportul tău pentru? Așa de curiozitate pentru ca sa văd daca se justifică efortul intelectual pentru ați propune unele posibile rezolvări!

Hai să zicem că ai inventat ceva roata dințată sau au descoperit ceva în chimie filozofie sau prestezi servicii folositoare in realitate multor concetățeini.
în speranța că îți duci un aport activ la dezvoltarea culturii...

Acum am ideea să iei supozitoare controlog
să mănânci în fiecare zi de 4 ori pe zi câte 20 grame de drojdie de bere românească de preferat
https://www.benefica.ro/......04009.html

https://www.pcfarm.ro/......Casa-Herba

Inafară de asta trebuie să bei must din struguri
apoii să mănânci caise pirersici puțin fermentate + ulei de măsline
uleiul de măsline favorizeaza tranzitul intestinal
https://www.csid.ro/......-15823200/

https://ro.cphealthgroup.com/......e-remedies

https://cancer360.ro/scapa-de-constipatie/

Acum trebuie să bei 3 litri de suc de mere / zi in fiecare zi a vietii tale

+ zeama de la 3 grepfruit

acum trebuie sa te lasi de orice fel de mâncare solida de prefrerat să mănânci lucruri pisate date prin răzătoare
mere rase morcovi rase

Poți să bei și lapte cald fiert și răcit

Apoi dacă vrei să mai mănânci ceva trebuie să mesteci extraordinar de bine să intre în tine sub formă de pasta

dacă vrei să bei o bere caută doar bere artizanală fermentată natural
bea doar must și turbulel adică must puțin fermentat care încă mai bolboroseste care nu s-a oprit din fiert!

Acum fă analize pentru ca nu cumva să ai paraziți intestinali limbrici tenia giardia si alti paraziti intestinali.

Chiar azi mergi si ia o pastilă de DECARIS de la farmacie apoi ia inca 1 pastilă de decaris peste 2 săptămâni sau cât scrie in prospect

În fiecare zi bea măcar 5 litri de limonadă cu lămâi sau de lichide

lasăte de zahăr
pune mâna și fă sport!

Eu sper să îti reușescă și să îți revii și să devii un om mai bun mai generos mai darnic mai indulgent mai calm...

Hai succesuri

| anonim_4396 a răspuns (pentru zilog):

Trei litri de suc de mere?
Cinci litri de limonada zilnic?
Nu vi se par cam multe lichide fata de cei 2 litri recomandati?

Imi este clar de la o posta ca d-voastra aveti absolut zero habar despre ce vorbiti.

250 mg suc de mere brix contin in medie 27g de glucoza + fructoza. Trei litri inseamna 27 x 12 = 324 grame de zaharuri.
Capacitatea intestinala de absortie a organismului este de la 5 pana la maxim 40-50g de fructoza/glucoza/sucroza per ora.
Depasirea acestor cantitati ar rezulta in discomfort abdominal, crampe, flatulenta, diaree apoasa, in jet si exploziva.
Daca cineva ar urma "reteta" de mai sus, ar muri probabil de diabet sau de deshidratare din cauza diareei.

| Șoflau09 explică (pentru zilog):

Dar la tine ce are de câștigat planeta prin existența ta personală care este aportul tău pentru?

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă vrei să mori acum sau mai încolo
eu am dat rezolvare de urgentă să se repare acum in maxim 1 lună să fie perfect impecabil

nu da in diabet asa instataneu

ce ai zice dacă ți-as spune că am o foarte bună prietenă mănâncă în fiecare zi 1 cutie mare de ciocotof dacă nu cumva chiar două cutii muncește 18 ore /zi zi de zi contabilitate si bea 1 sticlă de 2 litri / zi de coca cola plus ca mănâncă numai pizza
câte o pizza de 4 persoane doar ea la fiecare masă
SI INCĂ NU A FĂCUT DIABET
nu zic că nu o să facă
dar momentan nu are diabet!

NU ÎNCURAJEZ ACEST STIL DE VIATĂ HAOTIC DESPOTIC

| Șoflau09 explică (pentru zilog):

Nu văd rostul mesajului din privat, cred ca cu toti avem un serviciu! Si eu am terminat facultatea de medicină veterinară și lucrez in domeniu și multe altele, dar asta nu îmi dă dreptul să vorbesc așa de aiurea! Sărbători fericite

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa nu se inteleaga gresit, am cerut desfintarea contului meu. Asa cum e "vraciul" de Zilog, probabil mai sunt cateva zeci sau sute ca el dispusi sa te ia de sus, cand ei habar nu au diferenta intre diabet si toleranta alterata la glucoza sau macar valoarea nornala a glicemiei dupa ultimele ghiduri.
Asa ca parasesc impacat comunitatea, impacat cu gandul ca n-am stat sa-mi mai pierd timpul dand replici la toti... "desteptii".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Șoflau09):

Dupa comentariul de mai sus, am trimis mail catre TPU pe adresa de contact unde am cerut desfintarea contului. Este evident ca nici TPU nu mai este ce a fost. Acum e plin de "vraci" si "cunoscatori" in de toate care te intreaba cand vrei sa mori. Despre ce vorbim aici?
Soflau, multa sanatate si numai bine.

| Vântulalb a răspuns:

Nu e nimic de ras. Stiu multe persoane care au avut probleme dupa colonoscopie. Chiar intestin spart (nu inteleg cum au reusit)! Stiind asta eu am refuzat mereu si am preferat sa fac radiografia cu bariu. Bei o solutie rea la gust, dar asta e singura neplacere.
Pe moment incearca cu niste moare de varza. Ajuta la eliminare. Dar nu cred ca va rezolva definitiv problema. Medicul tau de familie ce spune?

| Șoflau09 explică (pentru Vântulalb):

Sincer am incercat De exemplu eu dimineata daca beau cafea pe stomacul gol ies cu scaunul, dar acum pot sa beau cafea într-una dar degeaba, Nu am mers la medicu de familie mi-a fost oarecum jenă Stau si ma gandesc ca in timp poate se va rezolva Sincer nu prea stiu ce sa zic sunt foarte stresata si panicată din cauza asta

| Vântulalb a răspuns (pentru Șoflau09):

Jena fata de medic?
De aia e medic! Sa stie tot ce se intampla in corpul uman si sa ne ajute. Si afla tu ca pana a ajunge aici a vazut mai multe decat poti tu arata. Daca tii la sanatatea ta, du-te cand se redeschid consultatiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara,
Premergator colonoscopiei se efectueaza o clisma evacuatorie a intregului cadru colic. Din acest motiv, timp de 4-5 zile (maxim) post colonoscopie, pacientul poate experimenta o "constipatie functionala" pana cand continutul cadrului colic se reechilibreaza.
In cazul descris de d-voastra, nu se mai poate pune problema despre asa ceva deoarece a trecut un interval prea mare de timp.
Ritmul de evacuare al scaunului poate sa difere enorm de la persoana la persoana. Fie ca vorbim despre mai multe scaune pe zi sau unul singur la 2-3 zile, toate aceste variatiuni intra sub aspectul normalului.
Anormale sunt dificultatile intampinate la evacuare, care se pot complica frecvent cu hemoroizi datorita efortului crescut de defecatie.

Din pacate, pe baza detaliilor furnizate, nu va pot spune foarte multe informatii exacte. Nu stiu ce tratamente urmati sau ce v-a fost prescris ulterior consultului endoscopic.

Primele masuri in caz de constipatie sunt reprezentate de schimbarea regimului alimentar si ulterior puteti incerca supozitoare cu glicerina.

Laxativele si purgativele pot evacua cantitati mari de continut colic intr-un timp scurt, ducand la constipatie functionala din nou.

| Șoflau09 explică (pentru anonim_4396):

Bună Nu mi-a recomandat vreun tratament anume, mi-a zis să iau debridat, Dar sincer acum cât debridat pot sa iau si eu, ca de atunci tot iau

| anonim_4396 a răspuns (pentru Șoflau09):

In regula, inteleg. Din pacate nu va pot face o schema de tratament pe un site precum TPU insa va pot oferi cateva indicatii care sa va ajute.

Lipsa unui tratament specific post colonoscopie imi sugereaza ca la examen nu s-au decelat leziuni sau anomalii de organ.

Debridat este un medicament ce contine Trimebutina, un antimuscarinic care interactioneaza cu mobilitatea gastrointestinala si este recomandat uzual la cei cu tulburari de tranzit si sindroame iritabile.

Pasii de urmat ar fi urmatorii:
1. programare + consult medic de familie
2. Trimitere catre gastroentorolog pentru evaluare (fara colonoscopie).
3. Doar la recomandarea gastroenterologolui se va efectua tranzit baritat pentru decelarea tulburarilor de cinetica (o exploarare non-invaziva care ofera informatii suficiente despre tranzit si eventuale leziuni).

De asemenea, ati putea incerca sa reduceti doza de debridat la jumatate sau chiar sa o puneti pe "pauza" timp de 1 sapt. Foarte important este sa aveti un regim echilibrat in fructe (mai reduse fiindca flatulenta si meteorismul nu va vor ajuta daca nu puteti iesi la baie), legume (in special) si supe (macar o portie pe zi).
De asemenea, puteti asocia 10-15 min de exercitii fizice ce contreaza miscarea in zona abdomenului, putand stimula astfel peristaltismul (pregnant dimineata, exista niste miscari de haustre / haustratii specifice la nivelul colonului in primele ore ale diminetii ce favorizeaza defecatia).

In concluzie, nu ar strica sa ajungeti din nou la gastro unde sa va efectuati un tranzit baritat.

D. voastra ati facut colonoscopie pentru dureri de burta + "Probleme".
Doctorul v-a recomandat debridat si a aparut constipatia, insa au disparut durerile.
IBS se poate manifesta la 20-30% din pacienti si sub forma de constipatie.
Neoficial, puteti incerca sa reduceti doza de debridat la jumate si sa va evaluati starea. In lipsa unei ameliorari, reveniti pe doza prescrisa la consultul initial si mergeti la un al 2-lea consult.
Daca se amelioreaza vizibil tranzitul in lipsa debridatului, cu prudenta continuati sa scadeti doza si, din nou, reveniti la un al. 2-lea consult pentru inlocuirea debridatului cu alt antimuscarinic sau alta schema de tratament.

Sarbatori fericite si numai bine! happy

| Februar30 a răspuns:

Eu mi-am rezolvat mereu constipatia cu tarate de psyllium, 1-2 lingurite intr-o cana cu apa (in timpul mesei de dimineata, sau cu 30 min inainte).
Pe langa asta, tot la micul dejun, 200-300 g legume crude salata, 100g paine neagra, iaurt, putin ulei.
Daca nu apar imbunatatiri in cateva zile, poti sa mai adaugi 3-5 lingurite de seminte de in macinate (in ulei, iaurt sau salata)
Taratele, semintele de in, legumele, painea neagra - toate au fibre si ajuta la tranzit.
Daca nici asa nu merge, la 30 min dupa masa poti sa bei o cafea, si un pahar cu apa, usor, sa nu te balonezi.
Poti sa mai adaugi o lingurita de indulcitor (stevia, erythritol) in cafea, ca are efect laxativ.
Ia-o treptat, sa nu te strici la stomac happy
In rest, miscare.