| Alex955 a întrebat:

Bună seara, am o întrebare, spirulina ajuta la ceva în legătură cu scăderea poftei de mâncare? Dacă nu, îmi puteți spune cum sa scap din pofta de mâncare de 2 3 luni seara efectiv nu reușesc sa ma abțin din mâncat, am încercat orice, help please.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| sIncognito a răspuns:

Atunci cand iti e pofta, pofta fiind atat de mare fiindca ti-ai marit stomacul, e foarte greu sa te abtii si ai in minte doar ideea insistenta ca ti-e foame. Cere multa vointa si disciplina sa te abtii. Recomand sa te motivezi in mod serios pentru a slabi, pana ajungi la o masa corporala sanatoasa. O poti calcula online in functie de inaltime si greutate (BMI). Daca in familia ta sunt probleme cu greutatea o sa fie un proces lent dar crede-ma ca merita, vei capata mai multa incredere in fortele proprii. Am vazut ca se poate! Corpul tau trebuie sa se dezobisnuiasca de anumite ritualuri la care s-a obisnuit, ca de exemplu, cel de a manca seara. Daca il refuzi o perioada, iar in loc de mancare bei lichide, o sa se obisnuiasca si nu o sa mai ceara. E precum obisnuinta de a te trezii la o anumita ora, corpul poate fi educat. Un alt rol important il are sportul. Iti explic de ce: cardio te face sa scapi usor-usor de grasime, iar forta te ajuta deoarece daca capeti mai multa masa musculara, acei muschi pentru a exista si a se dezvolta consuma energie (calorii). Ca sa te simti mai saturat dupa fiecare masa si in acelasi timp sa respecti dimensiunea stomacului tau care cere mai mult, pe langa felul principal (o friptura de exemplu), mananci alaturi alimente slabe dpdv caloric precum legumele care in cantitati mari tot nu fac cat o friptura la numarul caloriilor. In loc de mancaruri pregatite in ulei, poti manca ceva facut la gratar sau la cuptor. Nu trebuie sa percepi asta a fi un regim, sunt absolut sigura ca exista alimente care iti plac ce pot fi pregatite astfel. Trebuie doar sa le gasesti. Asta, asociat cu sport daca este posibil, macar 2 ore pe saptamana pentru inceput. Pentru perioada de educare a corpului tau, ca sa rezisti la pofte e necesar sa te mentii ocupat psihic cu o activitate care iti place. Tu stii cel mai bine, in functie de ce am zis, aplici in functie de varsta ta si stilul tau de viata.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca are beneficii in scaderea greutatii, dar nu si la diminuarea poftei de mancare.
Co pofta de mancare si cat manaci, trebuie sa fii constient ca trebuie sa-ti pui singur oprelisti.
Portii injumatatite si de cate ori simti ca nu te-ai saturat, baga un pahar de apa!
http://www.sfatulmedicului.ro/Suplimente-nutritive/spirulina_9357

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate nu este o problemă cu stomacul ci cu somnul.
Când ne abandonâm somnului, suntem lipsiți de apărare.
Astfel, apare o angoasă difuză.
Dacă nu o recunoaștem ca atare, ea se ascunde în poftă de mâncare.
Mâncâm, ne umplem burta, burta care a fost excitată de către frică, este mulțumită.
Ea transmite la creier că problema s-a rezolvat.
Apoi poți să adormi liniștit.
Astfel eu recomand un procedeu pe ușa din dos de a scăpa de asta.
Dimineața, la prânz și seara, înainte de masă, în intimitatea camerei tale, de 25 de ori.
Curaj și încredere în mine.
Trei luni până trece.
Apoi consolidare încă trei luni.
Succesuri.

| Donsavas a răspuns:

Problema este pe fond nervos, deci consulta un psihiatru sau endocrinolog! Poftă de mâncare este normala dar cu limita. Cand este exagerată, indica un dezechilibru endocrin sau la creier.

| Iote a răspuns:

Din ce am vazut eu la o cunostinta, spurulina ii dadea pofta de mancare. Ia in considerare ce iti spune @sIncognito.

| MadRaven a răspuns:

Mie cafeaua verde îmi reduce foarte mult pofta de mâncare, dar nu cred că e recomandat să o consumi seara că e posibil să nu poți dormi după.
Încearcă să bei mult ceai, adică vreo 2-3 căni în decursul unei ore. De exemplu ceai verde, sau ceai englezesc. Iar atunci cand ti se face foame gasesti o ocupatie, ceva sa iti tina gandul departe de mancare. Citeste o carte, vezi un serial, joaca-te ceva sau culcă-te

| sIncognito a răspuns:

Spirulina este recomandata pentru tratarea anemiei. Cand ajunsesem la o greutate sub medie, a trebuit sa iau spirulina pentru pofta de mancare.

Sunt cumva factori psihici care iti dau pofta asta de mancare? Esti stresat ori plictisit? Ai o greutate sanatoasa? In decursul zilei mananci corespunzator? Conteaza foarte mult detaliile astea ca sa descoperim o solutie.

| Alex955 explică (pentru sIncognito):

Greutatea care o am in prezent este de 112kg nu, iar în decursul zilei mănânc 2 mese bune nu înțeleg e o pofta asa mare încât efectiv nu ma pot controla sa nu iau măcar ceva cât de puțin ai asta e de 2 luni dar în ultimele săptămâni vad ca creste tot mai mult pofta?

| sIncognito a răspuns (pentru Alex955):

Atunci cand iti e pofta, pofta fiind atat de mare fiindca ti-ai marit stomacul, e foarte greu sa te abtii si ai in minte doar ideea insistenta ca ti-e foame. Cere multa vointa si disciplina sa te abtii. Recomand sa te motivezi in mod serios pentru a slabi, pana ajungi la o masa corporala sanatoasa. O poti calcula online in functie de inaltime si greutate (BMI). Daca in familia ta sunt probleme cu greutatea o sa fie un proces lent dar crede-ma ca merita, vei capata mai multa incredere in fortele proprii. Am vazut ca se poate! Corpul tau trebuie sa se dezobisnuiasca de anumite ritualuri la care s-a obisnuit, ca de exemplu, cel de a manca seara. Daca il refuzi o perioada, iar in loc de mancare bei lichide, o sa se obisnuiasca si nu o sa mai ceara. E precum obisnuinta de a te trezii la o anumita ora, corpul poate fi educat. Un alt rol important il are sportul. Iti explic de ce: cardio te face sa scapi usor-usor de grasime, iar forta te ajuta deoarece daca capeti mai multa masa musculara, acei muschi pentru a exista si a se dezvolta consuma energie (calorii). Ca sa te simti mai saturat dupa fiecare masa si in acelasi timp sa respecti dimensiunea stomacului tau care cere mai mult, pe langa felul principal (o friptura de exemplu), mananci alaturi alimente slabe dpdv caloric precum legumele care in cantitati mari tot nu fac cat o friptura la numarul caloriilor. In loc de mancaruri pregatite in ulei, poti manca ceva facut la gratar sau la cuptor. Nu trebuie sa percepi asta a fi un regim, sunt absolut sigura ca exista alimente care iti plac ce pot fi pregatite astfel. Trebuie doar sa le gasesti. Asta, asociat cu sport daca este posibil, macar 2 ore pe saptamana pentru inceput. Pentru perioada de educare a corpului tau, ca sa rezisti la pofte e necesar sa te mentii ocupat psihic cu o activitate care iti place. Tu stii cel mai bine, in functie de ce am zis, aplici in functie de varsta ta si stilul tau de viata.