| Adinutzzaa a întrebat:

Buna seara! Am o mică probleme. Îmi e frica de ace in general. Mai mult când ma duc să-mi iau analize și știu ca e in vena mi se face rău. Mi s-a recomandat in urma unui RMN sa fac altul peste 6 luni, dar cu substanța de contrast de data asta. Cei care ați făcut cu aceasta substanța, cum se procedează? Te doare? Mie de asta îmi e frica, de durere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Substanta de contrast se bea nu se injecteaza! Eu am baut un litru intr-un timp foarte scurt de mi-a venit sa vomit.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Salontanul):

La RMN se injectează ca sa intre repede in circulație.

| Salontanul a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Posibil! Mie mi-au dat sa beau. Probabil depinde si de boala. La mine a fost cu intestinele.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Salontanul):

Atunci se explica. happy

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e vorba de aceiași substanță de contrast. Si eu am băut bariu când am făcut radiografie la stomac si intestine. Iar când am făcut CT mi-a făcut injecția in vena. Nu doare decât înțepătură puțin sau in cazul in care acul iese afara din vena si substanță ajunge in mușchi si nu in vena.

| Salontanul a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nu! Bariu am baut cand mi-a descoperit gastrita. Substanta de contrast, iodata, am baut cand eram suspect de cancer la colon. crede-ma ca am luni de zile de stat prin spital si stiu ce vorbesc.

| Adinutzzaa explică (pentru Salontanul):

La mine este vorba de ceva cerebral.

| Salontanul a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Atunci va fi ceva intravenos. Asta e! Nu doare rau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să închizi ochii când te înțeapă.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eu am făcut RMN cu substanța, au ales sa îmi puna branula spre final ca sân prindă câteva sectiuni evidențiate cu substanța.
Te doare puțin când fixează branula însă nu e insuportabil sau ceva. Am simțit doar ceva rece așa prin mâna in rest mai nimic. Important e sa nu miști mâna sau brațul, mie mi-au pus-o in mâna happy. Mai rău e tubul acela decât substanța laughing.

| 6547756 a răspuns:

Daca ti-e frica de intepatura unui ac, cum vei face sex cu iubitul tau si mai ales, cum vei face fata unei nasteri?
Daca ti-e frica de durere, va trebui sa renunti la toate astea pentru ca durerile sunt mult mai mari.

| Adinutzzaa explică (pentru 6547756):

Nu are treaba sexul cu fobia de ace. Da, la naștere nu știu ce voi face, dacă voi face fata. Probabil din dorința de a da viața, voi învinge și asta. Crede-ma ca am dureri mari la menstruație. leșin la un moment dat din cauza ca sunt slăbită și nu mai rezist la durere din cauza hemoragiei.

| hello604mititica a răspuns:

Buna seara! Si eu pot sa spun ca am o frica de ace, inca de cand eram mica, dar de fiecare data cand mi se ia sange din vena ma duc cu privirea in partea opusa, mereu uitandu-ma in sus si nu in jos deoarece altfel este foarte posibil sa ametesti, si relaxandu-mi corpul, gandindu-ma la altceva. Cu RMN-ul as zice ca este cam mult sa iti faci doar pentru a face o analiza.

| Adinutzzaa explică (pentru hello604mititica):

Am făcut un RMN și mi s-a găsit o mică leziune. in urma acesteia mi s-a recomandat peste 6 luni un alt RMN, dar cu substanța de contrast. Clar dacă era vorba doar de ceva de rutina nu mai puneam întrebări.