| MariaEElena0505 a întrebat:

Buna seara. Am o nelămurire. Am făcut un test HIV și pare negativ, însă neștiind foarte bine sa-l interpretez, as avea putina nevoie de voi.
Apare intr-un fel de tabel astfel: sub denumire scrie antigen-anticorpi HIV 1+2(Ag-Ac HIV 1+2), sub rezultate =0, 141, sub UM scrie Negativ: mai mic de 0.90, Echivoc: mai mare sau egal cu 0.90 sau mai mic decât 1, iar pozitiv mai mare sau egal cu 1, iar sub interval biologic de referință scrie mai mic de 0.90.
Dacă vreți sa știți de ce am făcut acest test, puteți sa va uitați la întrebarea de din inainte. N-am nevoie decât de răspunsuri utile. Mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Exista doua tulpini are virusului si anume HIV 1 si HIV 2.Analiza a fost facuta pentru ambele tulpini, ceea ce este normal si corect.

Rezultatele sunt interpretate astfel in cazul acestui tip de analiza:

-ceea ce este sub 0, 9 este negativ;
-intre 0, 9 si 1 analiza trebuie repetata la un anumit interval de timp, deoarece acest rezultat nu poate fi considerat nici negativ si nici pozitiv si este nevoie de confirmare;
-peste 1 este pozitiv.

In cazul tau, rezultatul este 0, 141, ceea ce in mod evident este mult sub 0, 9.
In acest caz, rezultatul se poate considera ca fiind negativ, fara dubii.

Daca totusi analiza a fost facuta foarte devreme, mai devreme de 2 luni de la posibila infectare si tu ai in continuare dubii, ai putea sa o repeti trecute 3 luni.

Numai bine!

| MariaEElena0505 explică (pentru Floridori):

Nu. Au trecut mai bine de 2 luni, poate chiar 3 de atunci. Mersi mult, chiar m-ai ajutat. ‘)

| Floridori a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Daca au trecut deja 3 luni, atunci in mod cert nu este nimic dubios, sau care sa ridice semne de intrebare.
Rezultatul este unul cu mult sub 0, 9, iar dupa atata timp, daca ar fi fost ceva, nu ar fi iesit atat de bine.
Poti sta linistita deoarece este totul in regula.

Cu drag si multa sanatate!

| MariaEElena0505 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult. ‘)
Acum o sa-mi fac și celelalte analize. Sper sa n-am nimic, însă celelalte se pot trata, deci acum stau mult mai bine cu acest aspect.

| Floridori a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu stiu exact la ce te referi prin "celelalte analize" dar daca ai dubii in ceea ce priveste vreo boala cu transmitere sexuala, este intotdeauna mai bine sa le faci si sa fii sigura.
Macar, daca este ceva, poti trata din timp.
Si daca tot intentionezi sa faci si alte analize pentru depistarea BTS, ia in calcul sa faci si pentru Chlamydia, pe langa celelalte.Este silentioasa in cele mai multe cazuri, iar atunci cand prezinta simptome, deja exista si alte afectiuni si complicatii relationate.Multe persoane nu stiu ca sunt purtatoare, in special barbatii, care nu sunt afectati in mod direct.
Desigur, este doar un sfat, tu faci cum consideri ca este mai bine pentru tine happy

| MariaEElena0505 explică (pentru Floridori):

Sigur. Se depistează tot prin analiza de sange, ca și HIV și hepatita? Sau altfel?

| Floridori a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Da, prin analiza de sange.Intrebi la laborator atunci cand mergi sa iti faci si celelalte analize pe care doresti sa le faci.

Se poate depista si prin recoltarea de secretie, exista chiar si teste rapide pentru depistare, dar daca tot mergi sa ti se ia sange, este mai bine si mai sigur sa se faca analiza sangvina. Astfel nu ramane niciun dubiu.

| MariaEElena0505 explică (pentru Floridori):

Ok. Mulțumesc mult. ‘)

| Floridori a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Cu drag!
Multa sanatate!

| MariaEElena0505 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc. ‘)

30 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din analize atat cat ma pricep si eu sa citesc reiese ca esti negativa, daca aveai incepand cu 0, 90 unitati atunci cu siguranta testul trebuia repetat pentru a reiesi daca e pozitiv sau nu.
Ce iti pot spune si tu nu stii este ca clinicile de analize au un fel de regulament cu privire la bolile cu transmitere si atunci cand primul rezultat recoltat este la limita, acesta este refacut inca o data in cadrul laboratorului lor pentru a avea acuratete. Faptul ca tu ai iesit negativa eu zic ca este suficient pentru a te lamuri ca nu ai acest virus.
Pe langa aceasta daca vrei sa fii si mai sigura mai repeta peste 1-2 luni inca o data la alt laborator aceste analize!
discuta si cu medicul tau de familie.
Vezi ca mai sunt si alte boli care se iau cand o faci neprotejat nu doar HIV, nu vreau sa te sperii poate nu ai nimic dar printr-un raport neprotejat cu un "baiat in vara" poti lua HPV, sifilis, hepatita B, C, D, E cate si mai cate...

Pe viitor sfat pentru toti adolescentii inainte sa va incepeti viata sexuala, mergeti la medic si cereti sa faceti analize pnetru bolile cu transmitere sexuala, domn/doamna doctor vreau sa imi incep viata sexuala alaturi de x-ulescu dati-ne sa ne facem amandoi analizele...asa se procedeaza, faceti analize si apoi vi le aratati unu altuia, dupa aceea puteti sa faceti ce vreti.
Ce naiba trebuie sa fac eu educatie sexuala? happy

| MariaEElena0505 explică (pentru Simpatic):

Da, stiu. N-a fost chiar un băiat din vara. Doar ca atunci s-a întâmplat sa fac cu el acel lucru. A fost doar un contact neprotejat, dar cumva vreau sa fiu sigura ca totul este ok.

| Simpatic a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Este foarte bine ca vrei sa afli
Ai medic de familie mergi cu toata increderea si la acesta
Aici pe TPU toti isi dau cu parerea cum vor, mie imi e si sila ca ma plictisesc "cunoscatorii" in ale tuturor
Vrei sa fii sigura mergi la un medic infectionist astia sunt cei mai cei in acest domeniu, ei se pricep cum e mecanismul sistemului imunitar.

| MariaEElena0505 explică (pentru Simpatic):

Da.însă dacă merg la medicul de familie, afla ai mei. Și nu vreau scandal in casa. Și cred ca ai și tu dreptate, dar și utilizatorul FloareaSoarelui 26. Va mulțumesc amandurora pentru interpretare. ‘)

| Simpatic a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Ms

Eu nici la 25 de ani nu aveam voie sa fumez in casa.ai mei fiind nefumatori, dar ce crezi...o faceam laughing

| MariaEElena0505 explică (pentru Simpatic):

Eu puteam..cu mama și cu tatal vitreg, in rest mi se interzicea total. ‘)))
Însă acum fumez tigara electronica, mai exact yoop, fără nicio problema. ‘)))

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai, apeleaza la medic. Functie de tipul testului, poate dura cateva luni pana cand testul devine concludent.

| MariaEElena0505 explică (pentru doctorandus):

Tocmai am zis, n-am nevoie de astfel de răspunsuri care nu ma ajuta. Crezi ca dacă as putea sa apelez, nu as apela?

| doctorandus a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Ideea e ca pentru HIV nu se face un singur test. Se fac doua sau trei teste, la interval de trei-sase luni.

| MariaEElena0505 explică (pentru doctorandus):

Da. Stiu. O sa repet undeva in Decembrie. La cum sunt eu cu sănătatea mea, clar repet ‘)))

| relian a răspuns:

Nu ai nimic,asta pentru ca boala aia SIDA nu se datoreaza unui virus,asa cum spun unia,nici nu-i mai numesc medici, sau specialisti, asta pentru ca nu merita, mint poporu pentru niste joburi, la chestii de astea sa ajuns.
De ce nu se ia o proba de sange de tesut si sa se priveasca la microscop?
Asa ar elimina orice suspiciune, ar elimina si pe aia cu conspiratiile laughing toti ar tacea chitic.

OOO ei fac teste indirecte.Scuze ca ma bagai in discutie,dar am facut si eu un test de genul asta,mai exact alte analize,dar la care au spus trebuie facut si asta de HIV.
Am facut la o clinica privata,am platit si nu in RO altundeva in Cipru.
Ma duc iau hartia,doctorul a venit pe sala,era un lobby acolo,il intreb si HIv asta unde sceie ca am sau nu am HIV?

Eu is curios din fire,zice pai nu scris asta,noi vedem indirect. Iuazi zic eu,pai nu-i mai simplu sa vezi la microscop decat sa faci test indirect?
Se uita la mine,nu mai stia ce sa raspunda laughing intre timp se adunase asistente,lumea ce era pe acolo,el se trezii asa,ca ramase surprins si zice,gata trebuie sa plec am treaba laughing

Toti fac teste pentru virusuri indirecte,dar de ce? Tot balamucul asta este din cauza asta,vii cu chestii indirecte.
Pai idirect eu pot avea anticorpi mai multi si dintr-o simpla infectie cu o ciuperca sau cu o bacterie.

AS am fost dupa la un test pentru o infectie urinara,nu avusesem niciodata asa ceva,ala a luat proba a zis o trimite la laboratir,a venit zice da ai bacteria X trebuie sa iti dam antibioticul Y,am luat a omorato pac pac,am fost ok.

Deci jos palaria pentru antibiotice,dar acolo si eu personal am vazut bacterii,ciuperci,celule de toate neamurile, dar toate vii, nu strivite, nu supuse la mai stiu eu ce procedee.

Initial ala cu Hiv bosorogu de Fauci a zis ca nul poate vedea. Dupa cand au facut aia microscoape performante a venit cu alta poveste, virusu ala se ascunde, cand vrei sa il vezi dispare laughing uite explicatie de specialist.

| MariaEElena0505 explică (pentru relian):

Ok ok. Eu ma refeream ca HIV se transforma in SIDA in timp. Nu am de gand sa ma contrazic și aici cu tine, sincer. ‘))

| outsidethebox a răspuns:

Buna, din nou! Vad ca esti o persoana dinamica si de actiune, felicitari!
Cum se interpreteaza testul: pana in 0.9, nu, peste 1, da, iar intre 0.9 si 1 nu poti trage o concluzie certa.
Din fericire, tu ai 0.14 si ma bucur pentru rezultat, pentu ca din vara, a trecut ceva vreme si dupa cum vezi, nu sunt motive de ingrijorare! Cat despre acte sexuale neprotejate, sunt alte BTS foarte periculoase, precum herpesul, papiloma virus (HPV), sifilis, hepatita si de aceea, nu este bine sa le intretii cu persoane pe care nu le cunosti bine de tot sau cu care nu ai mai tinut legatura o perioada indelungata!
Multa bafta!

| MariaEElena0505 explică (pentru outsidethebox):

Am avut o legătura îndelungată cu el și de asemenea, îl Cunoșteam destul de bine. A fost singurul băiat din viața mea in sensul acela. Am zis de vara pentru ca atunci au fost cele mai frumoase amintiri ale noastre. Însă cred ca sunt puțin mai paranoica la chestia asta, știind ca bărbații uneori nu au simptome. De fapt și noi, fetele, cred ca uneori nu le avem.
Stiu ca sunt unele boli grave, dar ele se pot trata, fata de HIV. Cu HIV poți trai bine mersi, dar niciodată nu poți scapă de el.

| outsidethebox a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nici una permanenta nu e buna, insa te rog sa remarci faptul ca nici de herpes nu scapi, cat despre HPV, ar exista proceduri cu laser, insa ai idee ce ar fi un organ sexual post operator? Hai, sa fim sanatosi cu totii si cu picioarele pe pamant!

| MariaEElena0505 explică (pentru outsidethebox):

Ia stai puțin. N-am zis ca nu, am zis ca cu ăla poți trai mult și bine.
Și ia zi-mi tu, atotștiutorule, dacă tot ești asa de interesat pe acest subiect, mereu ai făcut-o protejat? Ca dacă nu, nu ma intereseaza ce critici îmi aduci tu mie, mai ales ca n-ai niciun drept.
Ah, ai fost intr-o relație serioasă.și ai făcut neprotejat? Ghici ce. Și eu la fel. Nu am zis ca am ceva. Sunt destul de sigura ca n-am nimic, având in vedere ca ii cunosc destul de bine istoria fostului meu. Eu vreau sa mi le fac pur și simplu. Însă dacă ai de gand sa critici pe cineva, te rog frumos du-te la acei oameni care o fac cu primul venit neprotejat. Mulțumesc. O seara frumoasa!

| outsidethebox a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Linisteste-te putin, te rog sa ma scuzi daca te-am ofensat... De ce crezi ca te critic? Poti sa imi faci copy paste? Promit sa detaliez pasajul respectiv.
Ok, legat de intrebare: nu stiu de cate ori am facut-o protejat, in fine, extrem de putine ori incat sa nu fi retinut. Oricum, protejat, in cazul meu, a fost exceptie. Insa am avut foarte putine partenere pe care mai intai le-am cunoscut bine, am dezvoltat sentimente reciproce si abia apoi am avut si relatii intime. Ultima dintre ele, era fata mare.

| MariaEElena0505 explică (pentru outsidethebox):

Scuze dacă am inteles gresit, însă cumva..cred ca nu sunt chiar in apele mele astazi. Asa ca îmi cer scuze.

| outsidethebox a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Bine ca am lamurit-o, no harm done. Noapte buna!

| MariaEElena0505 explică (pentru outsidethebox):

Noapte buna! Și îmi cer scuze încă odată. ‘)

| outsidethebox a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu este nevoie, cu drag!