| razvan616 a întrebat:

Buna seara! Am o problema, acum 1 luna am fost diagnosticat cu Helicobacter Pylori dupa care imediat am inceput tratamentul, acum 3 zile l-am terminat si ma simt tot la fel + am facut un ecograf si mi s-a spus ca am ficatul marit, ce e de facut? Sa iau a doua doza de medicamente sau sa astept pana isi revine ficatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Trebuie sa vorbești cu medicul,poate ai nevoie și de o endoscopie.Dar în general simptomele te țin mult la helicobacter, chiar dacă bacteria nu mai e.

Iar legat de ficat încearcă niște analize. Poate chiar o vieremie pentru depistarea hepatitei.

Ce vârstă ai? Ca problemele tale sunt ori din neglinjeta dusa la extrem (mizerie,băutură, igiena proasta, oboseala, mâncat nesanatos), ori ai luat de undeva.

| razvan616 explică (pentru Freya1):

Am 18 ani, si nu stiu daca afecteaza dar in ultimele luni am fost foarte stresat nu m-am odihnit foarte bine si am mancat fast food destul de des.

| Freya1 a răspuns (pentru razvan616):

Se poate sa fie și de la odihna stres, dar cred ca helicobacter ai luat de la fast food.Am un membru în familie ce a avut și tot asa, a mâncat de undeva și a luat.

Încearcă sa vorbești cu medicul si sa ii spui problemele tale.Trebuie avut grija cu helicobacter ca sa se trateze, dar vezi de ficatul ala ca la 18 ani sa ai deja ficatul gras nu e bine.Sa nu fie semne de vreo alta problema.

| mi25 a răspuns:

Tratamentul se manifesta in timp. Mai lasa sa treaca o luna si apoi mergi din nou la medic.

| carevaescu a răspuns:

E normal sa ti se mareasca ficatul după antibiotic.

Dar mai bine vorbești cu medicul

| razvan616 explică (pentru carevaescu):

Eu aveam ficatul marit inainte de antibiotic, de aceea acum nu stiu ce e de facut