| ioanablaj a întrebat:

Buna seara, am o problema am 17 ani si mi.am inceput viata sexuala acum 7 luni, dar acum o luna am facut.o neprotejat si cred ca prietenul meu si.a dat drumu in mine, el imi spune ca nu este adevarat dar sa fiu sigura am luat pastila de a doua zi, dupa 2 saptamani mi.a venit m.a tinut normal dar si cu cateva zile sa.mi vina m.au durut sanii ca de fiecare data dar mi.a curs un lichis galbui si lipicios si ceva ca laptele din sanul drept, a trecut 3 saptamani de atunci si acum imi curge din nou acel lichid, am facut un test de sarcina si este negativ, ce ar putea fi acel lichid si dc imi curge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acel lichid este lapte si iti curge fiindca pilula de a doua zi a indus in organismul tau dereglari hormonale atat de mari incat el crede ca tocmai ai nascut si secreta lapte. Trebuie sa te vada cat mai urgent un ginecolog si un endocrinolog si sa faci niste analize ca sa vezi unde s-a declansat problema (probabil in hipofiza care secreta prolactina). Problema ta se poate trata medicamentos, dar e important sa incepi tratamentul cat mai repede, fiindca inceperea tratamentului tardiv poate duce la ineficienta lui si la apritia unei tumori in glanda hipofiza.

| ioanablaj explică (pentru Brigaela):

V.a multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu inteleg treaba asta cu nu stiu daca si a dat sau nu drumul in mine... tu nu erai acolo?

treaba cu lichidul este probabil o dereglare hormonala, mergi la un control, pastilele alea sunt niste bombe hormonale

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de galactoree/hiperprolactinemie generată de secreţia excesivă de prolactină!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......logica_883

http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/hiperprolactinemie_3760

http://www.romedic.ro/hiperprolactinemia

http://www.sfatulmedicului.ro/......inomul_886

http://www.endocrinologie-cluj.ro/......actinemia/

"Prolactina este marita in urmatoarele situatii:lactatie, sarcina, stimulare mamelonara, efort fizic, stres, tumori hipofizare secretante de prolactina, hipotiroidie, sindromul de ovar polichistic, insuficienta corticosuprarenaliana, paraneoplazic, anorexia nervoasa, insuficienta renala si hepatica, sindrom chiari-Frommel si Argons del Castillio." - SURSA :
http://www.pcfarm.ro/analize_medicale/430/Prolactina

Trebuie să mergi la un control endocrinologic şi unul ginecologic!

Posibil să fi fost declaşată de "pilula de a 2-a zi" care a generat un "bombardament" hormonal :(

ATENŢIE : una din cauze poate fi SOP ( ovare polichistice )!
NU ai precizat dacă ai fost la ginecolog şi dacă ai făcut o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Anonymous1995 a răspuns:

E o dereglare hormonala cauzata de pastila de a 2-a zi, nu e nimic grav big grin