| ion56 a întrebat:

Buna seara.Am o problema.Nu aud bine cu urechea dreapta.Am curatat-o cu un spray cu apa de mare, se numeste audispray.Tot este infundata.Am observat ca dupa ce reusesc sa o desfund,daca casc, se infunda iar.Aud cu urechea dreapta,nu ma intelegeti gresit, dar nu la fel de bine ca urechea stanga.Sa fie oare de la casti? Astept parerea voastra.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Ulei de masline, incalzit si pus cu pipeta in ureche.

| ion56 explică (pentru baru):

Pentru mine a functionat usturoiul.Am fiert 2 catei de usturoi, si am facut o compresa calda.Sucul acela mi-a calmat durerile.Este bogat in vitamina C, D si fier, si este cel mai bun antibiotic si antiseptic.Am folosit acest leac babesc pentru a ameliora durerile pana o sa ma consulte un medic orelist.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic la ORL, acolo te va consulta medicul si o sa i ti scoată dopul.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este infundata cu dop de ceara, nu ai cum sa o desfunzi cu apa de mare, sau de ploaie, ci cu apa calda sau ulei cald.
Dar daca obisnuiesti sa asculti muzica foarte tare in casti, dar este posibil sa-ti fii afectat auzul.
te sfatuiesc sa arunci castile si sa asculti muzica cat mai incept posibil, daca nu veri sa surzesti de tot.

| ion56 explică (pentru Violleta2022):

Obisnuiam sa ascult muzica foarte tare in casti. Vreau sa fac o pauza o vreme.Am fiert 2 catei de usturoi intr-o jumatate de cana de apa, pana s-au inmuiat putin, nu i-am lasat prea mult sa nu se sfarame.Ma simt mult mai bine, si aud mai bine cu urechea dreapta.Sunt constient ca leacurile babesti nu fac decat sa amelioreze durerea, si nu inlocuiesc un tratament de specialitate.Am sa merg la un medic orelist pentru un consult.Multumesc pentru raspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru ion56):

Daca timpanul iti este afectat, aceste leacuri babesti nu ajuta!
iar un timpan poate "surzii" din cauza volumului foarte inalt al muzicii.
Sincer, nu am inteles niciodata de ce va distrugeti auzul, dand muzica la maxim, cand se poate asculat foarte bine si in surdina?
Stii ca majoritatea surzilor din lume, sunt barbati?
Cred ca tine de orgoliul prostesc, sau de laudarosenie intre voi baietii, ca nu-i nimic inteligent intr-o manevra in care te auto-surzesti singur.

| ion56 explică (pentru Violleta2022):

Sunt momente in care nu doresc sa ascult ce comunica persoanele din jurul meu, de aceea cresc volumul.Referitor la ce ai spus, nu suntem toti la fel.Eu nu ascult niciodata muzica la maxim, chit ca e chef sau vreo zi de nastere.Consider ca trebuie sa existe o limita a bunului simt, deoarece mai sunt oameni care se odihnesc dupa o zi de munca, sau pur si simplu vor sa petreaca mai mult timp alaturi de cei dragi.Eu unul., mi-am invatat lectia.Auzul este mai important ca muzica.

| anonimg a răspuns:

Spray-urile de felul acesta nu pot rezolva problema în toate cazurile, și nici în totalitate.
Trebuie să mergi obligatoriu la ORL. Cu trimitere de la medicul de familie.

| ion56 explică (pentru anonimg):

Aveti dreptate.Am sa merg la un medic orelist pentru consult.