| queneen a întrebat:

Am o stare foarte proasta si nu pot sa inteleg de ce, imi vine sa plang fara motiv si nu stiu ce este in neregula cu mine.
Poate fi o depresie? Va rog sa ma ajutati.
Ma simt si singura, simt ca nu am pe nimeni cu care sa vorbesc, incerc sa plang incet astfel incat sa nu ma auda mama si ceilalti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Pentru inceput trebuie sa aflăm cauza depresiei tale, in primul rînd ce varsta ai, cum te intelegi cu membrii familiei, cel mai important lucru ar fi sa discuti cu mama ta, sa i spui cum te simti si poate ai nevoie de ajutor din partea unui medic psiholog cu experiență sa te ajute sa gasesti rezolvare la problemele tale.

| Donsavas a răspuns:

Doar un psihiatru poate sa ti spuna daca e sau nu depresie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De cât timp te simți așa? Trebuie să-ți vină menstruația?

| queneen explică (pentru supadeceapa):

Da,trebuie sa imi vina

| supadeceapa a răspuns (pentru queneen):

Este posibil să fie asta cauza. Și eu sunt uneori foarte sensibilă înainte de menstruație, plâng și dacă văd o pisică frumoasă pe stradă.

| Nemessys a răspuns:

Buna!
Cati ani ai?
Starea ta proasta se poate datora mai multor lucruri. Prezentul, poate nu-ti merge ceva bine, cu parintii, la scoala, poate pentru ca nu ai prieteni si te simti singura. Sau poate sa aiba legatura cu trecutul tau, avand niste faze care te-au afectat foarte mult emotional si te afecteaza si in ziua de azi fara sa fii constienta de acest lucru.

Depresie... depinde. Poate sa fie, poate sa nu fie, si chiar daca nu ar fi, este posibil sa se agraveze si sa transforme in una.
Ti-ai facut rau fizic? Gen, ai dat cu pumnii in pereti, sau te-ai taiat vreodata? Daca nu, atunci e ok, situatia nu e asa grava.

Cred ca cel mai probabil este din cauza singuratatii. Si eu am avut problema asta mult timp dar dupa mi s-au intamplat mai multe lucruri din care iti pot zice urmatoarele : Stiu ca nu o sa ma crezi si nu o sa te ajute cu nimic ceea ce o sa-ti zic, dar vreau sa te informez ca este mai bine singur. Nu pentru totdeauna si nu la modul exagerat, dar gandeste-te putin ca daca aveai prieteni langa tine, erau mari sanse sa se transforme in niste persoane oribile mai tarziu si bineinteles ca rezultatul era acelasi, adica sa suferi. De exemplu, daca in clipa asta ti-ai face un iubit, cum ar fi? Intr-adevar, te-ai bucura de el, de prezenta lui, de faptul ca-ti ofera atentie, afectiune, ai cu cine vorbi si petrece timpul liber, dar daca la un moment dat v-ati desparti sau te-ar insela? Ce s-ar intampla cu tine? Eu zic ca ai suferi mult mai mult decat ai suferi in momentul de fata. Sau ar fi ca un bonus, suferi ca esti singura + suferi din cauza ca te-a inselat ala. Nu-ti zic sa nu-ti faci prieteni sau un iubit si sa ramai singura, ci vreau sa-ti spun urmatoarele :
1. Incearca sa vezi si partea buna a singuratatii. Stiu, e nasol acel,, gol" interior pe care-l simti din cauza asta, dar facand ceva, o activitate anume, poate sa umple acel gol.
2. Poti face anumite activitati in care poti interactiona cu oameni si asa iti poti face prieteni cu care deja ai un inceput bun, aveti ceva in comun, adica activitatea respectiva.
3. Ai mare grija cand iti faci prieteni, oamenii sunt destul de toxici si poti suferi mult din cauza lor.
4. Ca sa fii in siguranta si sa nu ti se agraveze starea, poti cere ajutorul unui psiholog ca sanatatea ta mentala sa fie bine. Iti zic eu ca o sa-ti para bine cand o sa vorbesti foarte deschis cu cineva despre probleme tale. Tii in tine o energie negativa, pe care acum o elimini prin plans, si fix asta e motivul pentru care plangi. Simti nevoia sa te descarci si din pacate nu o poti face altfel. Dar daca ai face-o la un psiholog din cand in cand, nu ai mai plange asa de des si te-ai simti mai bine. happy
5. Incearca sa vorbesti si cu parintii tai, nu e nimic rusinos. Daca is genul ala de persoane mai open-mid, epatici si ai cu cine vorbi bineinteles, daca nu. asta este.
6. Sa ai grija de tine! happy Si nu sta asa fara sa faci nimic ca nu o sa se rezolve niciodata problema.

| KarlaYFU a răspuns (pentru Nemessys):

Chiar mi ai deschis mintea

| Ineys a răspuns:

I feel ya. Gaseste un hobby. Cel mai bun e muzica. Cantand la un instrument te eliberezi de stres si iti induce in creier substantele alea care declanseaza sentimentul de fericire. In plus iti si dezvolta creierul intelectual vorbind. Cumpara o chitara acustica, de incepatori e ieftina, 500 de lei si chiar o sa fie una calumea. Daca vrei sa faci asta, ai solutii destule la bani putini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu când ma simt singur și nu am cu cine sa vorbesc, mă uit în oglinda și încep sa vorbesc cu mine. În alte zile mai vorbesc și cu bicicleta "bestia mea, prin câte locuri frumoase m-ai plimbat fără a face pană la roți". Orice, dar să nu te vadă nimeni făcând asta ( ca vorbești singur sau cu bicicleta) laughing... Dacă te vede/aude cineva, va crede ca ți-a plecat un neuron sau toți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai avem si pase proaste nu e asa roz viata nonstop nu orice stare aiurea e depresie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa vb sa te descarci sa fi înțeleasă s-ar putea sa fie un episod depresiv da dacă plângi fără motiv fără o anume cauza socializează și te vei simți mai ok nu mai tine în tine elibereazăte reprima ce simți totuși ceva cauze trebuie sa existe trebuie sa o identifici și sa o elimini dacă aceasta stare persista mergi la psiholog

| Raresh777 a răspuns:

Nu neapărat depresia ci anxietatea pe care o simți în jurul tau! Poate fi un început de depresie având în vedere că te simți singura iar acest fapt se datorează anxietății pe care o ai!

Încearcă să fii optimista să găsești o persoana cu care poți să îți ocupi timpul și vorbește cu mama ta că, cu depresia nu e de joaca.

Sper că te-am ajutat cat de catwinking