| 28cosmin a întrebat:

Bună seară :
Am și eu o întrebare:
Am o prietenă foarte bună (amica / colegă) care a slăbit pe parcursul a 2 săptămâni 2 kilograme, nu are nici poftă de mâncare, iar dacă se uită la mâncăruri îi vine greață.
Întrebarea mea este:
Ce credeți că ar putea avea această prietenă bună?
Credeți că ar fi o problemă de-ale fetelor (exemplu anemie, sarcină, căderi de calciu, etc).

Ce ar putea avea această prietenă bună?

Cel mai bun răspuns și care mi-a fost i-a fost de ajutor va primi fundă de la mine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu are pofta de mâncare pentru ca are greață. Greața are o grămada de cauze, e imposibil sa știm noi ce are prietena ta. Poate ca are greață pe sistem nervos, adică din cauza unei supărări sau e stresată.

3 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Bulimie....cred

| 28cosmin explică:

Fata are între 16 - 17 ani, și mai menționez că nu este însărcinată știu eu asta cu siguranță.

| Docmiau a răspuns:

Poate fi vreo tendință la a arăta ca cineva pe care o adoră, sau ca reacție la bullying. Totodată judecând medical, recomand nişte analize medicale de sânge. Poate fi un Helycobacter pylori sau un început de diabet sau depresie (în cazul în care e agravată treaba)