| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu cred ca sufera de o boala psihica pe fond de stres mai exact cand nu ii convine ceva, cand nu face ceva bine incepe si se enerveaza...deja este foarte stresant aproape toata ziua este nervos nu se mai poate stapanii, el nu vrea sa inteleaga asta, simptomele sunt mai vechi, pe piciorul drept (gamba) are un fel de rană care sa albit, un fel de brobonite..nu o pot descrie dar nu cred ca este din cauza asta in fine, daca imi puteti da cateva sfaturi sau daca stiti despre ce este vorba..doresc sa-l ajut sa numai fie asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pe picior s-ar putea sa fie psoriazis care e o boala metabolica (cum ar fi diabetul ) dar care se manifesta pe piele sub diferite forme,psoriazisul se poate declansa in conditii de stres,soc nervos, emotii sau suparari foarte puternice, odata declansat nu se mai vindeca niciodata decat se tine sub control cu diferite creme sa nu se extinda pe tot corpul, sau se mai poate dobandi pe cale genetica daca a mai avut cineva din familie, deci cam asta as presupune cu piciorul oricum trebuie sa mearga la medic sa fie sigur ce e, sau poate fi si un ulcer varicos pe picior care si acela e intretinut de stres si nervi.Despre boala psihica pe fond de stres de care spui ar trebui sa mearga la un psiholog,psihiatru si sa stea de vorba cu el stresul poate duce la boli grave in intreg organismul deci nu e de lasat asa,iar cand persoana nici nu recunoaste ca e bolnav e si mai grav trebuie convins ca asa nu se mai poate si ca-i streseaza si pe cei din jur daca nu se trateaza,sant niste medicamente naturale antistres se pot lua fara probleme daca nu vrea sa mearga la medic se gasesc la farmaciile naturiste tot felul de relaxante si din astea de plante,dar trebuie sa stati de vorba cu el sa vedeti de ce e asa ce il nemultumeste si poate daca indepartati cauza care il face asa vor disparea si simptomele astea de nervi si stres,trebuie sa comunice cu voi si sa spuna si el si voi ce va nemultumeste ca sa puteti rezolva problema lui,si incercati sa nu il provocati lasati-l sa faca ce vrea nu va comtraziceti cu el incercati sa i vorbiti mai frumos sa i distrageti atentia cu activitati relaxante sau care il mai inveselesc,daca lucreaza prea mult dati-i pauze de linistire,iar daca nu lucreaza dati-i activitati sarcini sa nu se plictiseasca sa se enerveze, daca consuma alcool asta e una din cauzele nervozitatii lui, dar pot fi si cauze endocrine starea de nervi si agitatie, insomnie sau oboseala pot fi pe fondul dereglarilor hormonale deci sant foarte multe cauze pentru care el e asa deci trebuie luate pe rand si eliminate impreuna si cu indicatiile medicilor fireste. deci succes luati-l cu binisorul si la medic cu el ca stand asa in tensiune si nervi tot timpul se cronicizeaza si e mai greu de rezolvat cand sant afectate si organele, creierul, de la stres.sa ne spui ce ai rezolvat si daca mai e ceva sant aici sa te ajut.

| PHLO007 a răspuns (pentru micurutza2005):

Nu cred că este psoriazis, are doar o pată mică pe gambă dar nu se extinde, este de mult timp acolo. Nu cred că putem să merge la doctor cu el..nu vrea să înţeleagă zice că nu are nimic astea, de exemplu a lovit maşina şi a venit nervos..supărat acasă numai vorbea cu nimeni..incepusse si trantea usile, egaja o stare nasoală în toată casa, cred că este şi din faptul că in weekend-uri mai bea si băutura nu ii face bine, vom vedea ce facem..mulţumesc frumos. salut

| BiuL a răspuns:

Doar pentru ca e nervos, nu inseamna ca are o boala psihica :p poate e el de fel o persoana mai colerica. si sor'mea e mereu nervoasa si crizata, ea zice ca e stresata, da`la 19 ani tare multe griji trebuie` sa ai. in fine, nu prea ai ce sa faci pentru ca pers acestea nu prea constientizeaza ce stres le provoaca persoanelor din jur cu nervozitatea lor permanenta. cand mai il apuc incearca sa ii atragi atentia sa ii spui "iar esti nervos" "iar te enervezi" sau efectiv sa nu vb cu el, sa nu il bagi in seama cand e tare furios sa priceapa ca nu e ok cum se comporta si trebuie sa inteleaga ca are o problema. primul pas spre rezolvare unei probleme e recunoasterea faptul ca ai aceea problema. apoi sa invete autocontrolul, si eu mai demult ma enervam ft repede dar am invatat singura in timp sa ma controlez. evident trebuie sa incerci sa isi schimbe si stilul de viata, sportul ajuta mult, hrana sanatoasa, fara alcool, tigari, cafea sau alte excitante ale sistemului nervos in exces, ca agita si disctractie normal. seara propune-i sa mergeti la o plimbare, sa vizionati impreuna o comedie, sa mergeti la o inghetata pentru ca precis doar munceste si sta acasa la tv sau calc. Bafta si rabdare multa!

| PHLO007 a răspuns (pentru BiuL):

Mama îi mai spune dar nu prea o bagă în seamă. "dar ce te enervezi" "iar esti nervos" etc. Aşa este felul lui.dar transmite o stare nasoală în toată casa...se supara si numai vorbeste cu nimeni. oricum mulţumesc frumos pentru comentariu.

| ancaval a răspuns:

Da,am inteles. Ma gandesc ca poate asa o sa ajungem si noi cand o sa fim de varsta parintilor. Stresul poate fi din cauza ca are multe probleme, e de inteles. Se streseaza, numai are rabdare. Poate ar fi mai bine sa lasati dupa el un timp, cum vrea el, asa sa fie, sa il ajutati cumva sa ii meraga lucrurile mai bine. Cu ocazia asta o sa se mai linisteasca, cred.

Numai bine si liniste sa ai!

| Ramo137 a răspuns:

Si tata e asa mai mereu. nu doar tatal meu, mai toti tatii sunt asa, si pe la scoala la mine cand vorbeam cu fetele, ziceau ca tatii lor sunt rai. poate ar trebui sa i zici ca tu nu mai suporti sa il vezi asa si, daca vrea sa mearga sa vorbeasca cu un psiholog. sa vezi ce bine o sa fie. succes. ps: incearca sa ii faci o felicitare si sa scrii o poezie sau o poveste despre cum il iubesti tu si ce ai vrea tu sa se schimbe la el. papa

| PHLO007 a răspuns (pentru Ramo137):

Nu este vorba că este rău, dar dacă face ceva şi nu ii convine incepe să înjure.să se enerveze...el nu este o persoană rea dar se enervează uşor şi numai poate să se controleze...

| Ramo137 a răspuns (pentru PHLO007):

Si la mine e la fel.

| natasa1980 a răspuns:

Ce e drept ar trebui convins sa mearga la un psiholog sau psihiatru sa-i prescrie niste sedative.Pentru stres se foloseste foarte mult magne+vitaminaB6 de firma Biofarm, ca este si acela de firma sanofi aventis care e mai scump.Eu te-as putea ajuta cu niste extraveral sau distonocalm care sunt niste calmante mai usoare in comparatie cu alte medicamente ce exista acum pe piata.
e-mailul meu daca vrei sa vorbesti cu mine sau sa-mi scrii iasminasanela@yahoo.com