| nairpic a întrebat:

Am si eu o mica problema. De mic am probleme cu cariile adica cam de cativa ani 5-6. Acum am 16 si am 2 masele cariate rau. Am avut plomba pusa la ele si la ambele mi-au fost scoase nervul acum 3 ani dar plombele mi-au cazut foarte repede ..circa dupa cateva luni Eu credeam ca ele sunt puse sa dureze ceva nu cateva luni..In fine nu am prea mai avut probleme cu ele un timp. Dar de ceva timp incep sa ma mai doara cand pun ceva dulce/fierbinte sau rece pe ele. Daca nu mananc nimic fierbinte foarte rece sau dulce nu patesc nimic.happy In fine ideea e ca am niste pastile Panadol care le iau de fiecare data cand ma doare maseaua.Si e foarte eficient. Merue cand am luat cate o pastila mi-a trecut durerea in maxim 20-30 min..Bine nici durerea nu e mare potae fi suportata dar ma jeneaza si imi strica buna dispozitie.happy Intrebarea mea e. E bine daca iau asa de des aceste pastile? Des ma refer la cateva zile 1. happy Maxim de 2-3 ori pe saptamana sa zicem. Pot pati ceva?happy Pastilele se numesc Panadol inca o data si chiar nu le-as lua dar stiu ca sunt foarte bune daca imi trece durerea foarte repede..Deci e bine daca iau maxim 2-3 pe saptamana? Fundita si mersi :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Du-te la dentist, neaparat.Gaurile acelea trebuie astupate altfel se vor mari in timp si vei ramane cu spatii goale in fura si n-o sa-ti placa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este nici o problemă dacă iei 2-3 tablete de Panadol/săptămână!

Vezi Prospectul la linkul :
http://medicamente.romedic.ro/panadol-rapide-500mg-x-10cpfilm

Totuşi, problema rămâne şi constă în durerile de măsele : din moment ce ai dureri la contactul cu dulce/fierbinte/rece, înseamnă că NU a fost omorât nervul şi nici NU a fost scos!
Durerea provine de la nervul măselei.

Probabil că ţi s-a făcut un tratament de dezinfecţie/amorţire a nervului ( şi zonei respective ) înainte de a aplica plomba pentru a se evita o infecţie după plombare...

Oricum, ar fi indicat să mergi cât mai curând la stomatolog şi să le plombezi iar.

Toate cele bune.

| Kidu12 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la dentist.