| loredananeagu64 a întrebat:

Buna seara am si eu o problema de cateva zile simt ceva ca un nod in gat. nu ma doare cand mananc sau cand beau doar e ceva incomod. ce as putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Simti si greata dupa mese? Fie ca da, fie ca nu, ar putea fi vorba de un reflux gastro-esofagian. Eu luam Rennie sau Gaviscon ( recomand Gaviscon -vreo 8lei cutia) si imi trecea. Ai grija la alimentatie si incearva sa iei dimineata Eubiotic.

| Luizaaa a răspuns:

Acest "nod" in gat este mereu prezent sau doar in anumite situatii? Acest nod poate fi si de la tiroida chiar si stres insa in acest caz apare doar in situatii stresante. Eu am anxietate si mi se intampla sa am acel nod in gat urmat si de alte simptome... Ar fi bine sa te duci la un medic, el iti va explica mai bine si vei afla cauza exacta. Sanatate!

| Kuroo a răspuns:

Uneori acel "nod" din gât poate preveni o răceală, sau unele alimente pe care le-ai consumat au deranjat interiorul gâtului tău. Uneori, după ce luăm o pastilă avem impresia că nu am înghițit-o și că se află încă acolo, dar de fapt ea doar a zgâriat acea zonă. Cel mai bine e să consulți un medic, nimeni de aici nu știe exact ce simți și în ce fel te afectează. Sper să fii bine!

| asuari a răspuns:

Pai nodul acela din gat este un simton clinic care are in gerneral o durata lunga (cateva luni) este greu de tratat si are tentinta sa recidiveze de-a lungul timpului. Acest simptom se accentueaza o data cu disfagia (fidicultatea de a ingiti manifestata obiectiv prin faptul ca pacientul, desi depune efort nu poate inghiti alimente). Senzaţia de nod în gât este cel mai frecvent întlânită la persoanele de vârstă mijlocie. Poate afecta atât femeile, cât şi bărbaţii, în egală măsură. Senzaţia de nod în gât apare, de cele mai multe ori, în condiţii de stres, la persoanele emotive, fiind percepută ca o lipsă de aer, apăsare, senzaţie de ştrangulare, uneori însoţind sau agravând atacurile de panică.
Poate avea mai multe cauze medicale:

-    boala de reflux gastro-esofagian
-    afecţiuni ale tiroidei, apariţia unor nodule tiroidieni
-    disfuncţii ale sfincterului esofagian
-    tonsilita (inflamaţie a amigdalelor)
-    epiglotita (inflamaţia cartilajului situat în spatele limbii)
-    boli motorii ale esofagului
-    sinuzita cronică
-    rinita alergică

Poate fi cauzată şi de unele medicamente. În cazul în care senzaţia de nod în gât este însoţită de durere, de febră, transpiraţii nocturne, pierdere în greutate, dar şi de dificultate de înghiţire, este cazul să te prezinţi cât mai repede la un consult de specialitate.