| Andrei_Chiricioiu_1996 a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema de vreo 2-3 zile. mi-a cumparat mama o pereche de ghete de fotbal si cand le-am bagat in picior nu m-au strans dar am inceput sa joc mai des cu ele si a inceput sa mi se inegreasca unghia de la piciorul mare in proportie de 80 % iar cea de la piciorul stang cam 30 %. plus ca a inceput sa mi se umfle de unde creste unghia nu exagerat de mult dar totusi ma doare si simt ca arde asa. e o infectie sigur. am pus rivanol, spirt dar degeaba. exista vreo solutie dar fara operatie?

O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doamneSpuneceamgresit a răspuns:

Salut. si eu asta-iarna aveam niste ghete care ma stangeau si mi-a degerat unghia si mi s-a umflat pliciorul, dar chiar daca ma durea o lasam in pace ..pana cand mi-a cazut. Dar tie cred ca ti s-a rupt unghia si a ramas un colt din ea care nu s-a desprins, e posibil sa faci puroi. Sfatul meu ar fi sa o rupi daca e desprinsa si dupa sa o dezinfectezi.

| Andrei_Chiricioiu_1996 explică (pentru doamneSpuneceamgresit):

Niciodata nu am avut unghia picata la piciorul drept... se misca cat de cat dar e cam imposibil sa o rup eu acum ca ma doare de mor.