| laurici_3736 a întrebat:

Am si eu o problema puteti sa-mi explicate si mie ce este osteodiscita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

Discita sau osteodicita sunt infectii ce apar ca urmare a infectarii, deseori cu un germen intraspitalicesc, a tesuturilor moi perivertebrale sau cu afectarea structurilor osoase vertebrale. Acesta infectie poate avea loc intra-operator sau post-operator. Post-operator, germenii pot patrunde la nivelul segmentului operat fie prin plaga operatorie in conditiile unei igiene deficitare sau, de exemplu, in conditii de nerespectarea limitarii efortului (un pacient proaspat operat daca transpira, cel putin teoretic poate umezi pansamentul si infecta plaga operatorie, permitand transmiterea germenilor pana la nivelul structurilor vertebrale), fie prin insamantare hematogena de la un focar de infectie indepartat.

Desigur ca o infectie nu se trateaza printr-un corset, ci prin antibioterapie, dar corsetul si limitarea miscarilor vertebrale reprezinta un aspect deosebit de important in tratamentul acestor infectii, orice infectie genereaza inflamatie, iar in acest caz particular, vorbim de o inflamatie perivertebrala, care e de preferat, pe de o parte sa nu compreseze structurile nervoase, pe de alta parte sa nu patrunda in canalul medular, deoarece consecintele ar fi fatale.

Osteodiscita este de asemenea de preferat sa nu fie tratata dupa ureche, ci conform antibiogramei specifice infectiei. In marea lor majoritate fiind vorba de infectii intraspitalicesti, germenii implicati au o amprenta specifica, de exemplu Stafilococul auriu de Bagdasar Arseni este un polirezistent la principalele grupe de antibiotice de generatie nou, dar raspunde la trei grupe de antibiotice mai vechi care insa, nu prea pot fi folosite deoarece una este un tuberculostatic de prima mana, alta nu are cinetica necesara sa dezvolte concentratii mari intraosoase, iar cealalta nu este bactericida si bacteriostatica.

Tratamentul osteodiscitelor (care cuprind formatiuni osoase, adica o osteomielita vertebrala) este deosebit de dificil, de durata si poate fi monitorizat cu ajutorul RMN-ului, care ne permite vizualizarea exacta a focarului de infectie. Discitele si afectarea tesutului moale perivertebral au o evolutie oarecum benigna putand fi rezolvata cu ajutorul antibioterapiei clasice

| laurici_3736 explică (pentru RoyDupuis):

Multumesc foarte mult.

2 răspunsuri:
| Ele_Elena_1970 a răspuns:

Imi puteti spune si mie la ce doctor sa ajung cu diagnostic osteodiscita? doctorul meu care m-a operat m-a trimis la boli infectioase dar doctora mi-a spus ca nu stie ce tratament sa-mi dea.va multumesc