| andreeagnand a întrebat:

Buna seara, am un pisoi de 2-3 luni pe care l-am crescut eu. L-am gasit intr-o cutie la varsta de vreo 2 saptamani cand abia facea ochi. Nu l-am putut hrani decat cu lapte de vaca si lapte praf special de la veterinar. Am mai multe pisici si am hotarat sa le dau cate o pastila de viermi insa numai jumatate sau un sfert sa nu fie prea mare cantitatea. I-am dat si lui doar ca ma tem ca este pe moarte din cauza acelei pastile. O pisica a avut aceleasi simptome si a murit dupa tratament. I-am cumparat tot ce a spus medicul veterinar geluri, pastile, injectii, la un moment dat i-am facut si ceaiuri si un amestec cu usturoi pentru a opri greata. De 4 zile vomita absolut tot nu poate digera nimic. E foarte apatic, nu isi gaseste locul are pupilele dilatate si tine ochii abia deschisi. Fiind in perioada asta a sarbatorilor nu am avut unde sa il ducem am telefonat ai multi medici care ne-au oferit diferite tratamente pe care i le-am facut. Azi dimineata l-am dus insfarsit la doctor si a spus ca pastila aceea a fost de vina si ca i-a dat peste cap ficatul si tot si i-a facut 2 injectii. Ii tremura capul si se pune pe jos si cauta sa se ascunda si are urechile usor reci. Nu stim ce sa ii mai dam ca sa isi revina. I-am facut si supa de pui si i-am dat cu seringa si pui pasat. Degeaba. Daca bea putina apa da afara totul si e foarte deshidratat. Cealalta pisica de 4-5 luni a murit din aceeasi cauza insa ea era mai vioaie ca el si cu toate astea s-a dus. Mentionez ca pisoiul sta si afara si in casa. Ce as putea sa ii mai fac? Doctorii nu mai stiu nici ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai ce sa i faci, decît sa te pregatesti sa i gasesti un loc unde sa il ingropi, ca va murii in curînd.