Întrebare recomandată | Angelofdemon a întrebat:

As dori sa merg la un cabinet psihiatrie, de stat, nu particular. Unde imi recomandati avand in vedere ca nu am peste 18 ani? Si sa aiba contract de asigurari cu casa de asigurari ilfov. Multumesc (am trimitere de la medicul de familie.)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

O recomand cu toata caldura pe Gabriella Bondoc http://www.doctor-bondoc.ro/ Este cabinet particular dar are si contract cu CAS. Gabriella este atat psihiatru cat si psihoterapeut, ceea ce inseamna ca poate sa te ajute si cu medicamente dar si vorbind cu tine, daca medicatia nu este necesara. Eu o cunosc si o recomand ca profesionist. Vezi aici cum sa te programezi: http://www.doctor-bondoc.ro/index.php? c=cum_te_programezi

10 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Cu trimiterea de la medicul tau de familie si o copie dupa cartea de identitate,poti merge in Policlinica de care apartii.
Sau, poti afla tot de la medicul de familie, daca este vreun cabinet particular, care are contract cu CAS-ul, ceea ce nu cred ca exista.Doar in Policlinica, poti merge, deoarece acesti medici sunt platiti din bugetul de stat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu macar stii in ce consta?
nu intrii drept complex. intrii drept prost sau nebun cum se scrie prin tratatele de psihiatrie.
vezi ce faci. macar fa 18 ani, ce 18, 50

| diaac a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu intra nici de prost nici drept nebun. Intra drept un om care are grija de sanatatea sa mintala. Nici daca ai face pneumonie la 15 ani, nu ai astepta sa faci 18 ani ca sa te tratezi. Ce te face sa crezi ca sanatatea mentala ar fi diferita?

| anonim_4396 a răspuns (pentru diaac):

Asta zice pacientu
cred ca daca nu ne-am mai face nebuni sau absurzi sau inculti ar fi mai simplu sa separi pacatul de bine.
e greu sa vorbesc de sanatate mintala de vreme ce e un concept oribil, vezi si tu. dincolo de formalitatile de om independent care merge la medic, e un concept oribil
de ce trebuie un medic sa iti vindece igiena spirituala? cine e el sa spuna ce e curat si ce e murdar? daca boala spirituala este tratabila ca si cea fizica atunci e doar prea multa lepra ca sa faci pe preotul pe oameni.
dar multi aleg sa se patologeasca pe stiinta lui peste

| diaac a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o deosebire intre impasurile sau problemele spirituale si boala mintala.
Boala spirituala, cum ii spui tu, poate aparea la orice om sanatos mintal si, intr-adevar, nu este tratabila la psihiatru, este o cale pe care si-o poate cauta fiecare singur in viata sau cu ajutorul unui ghid spiritual.
Psihiatrul este altceva. Boala mintala tratata la psihiatru este acea stare cand exista un dezechilibru psihic care il impiedica pe om sa functioneze in viata personala, la munca, in societate. Este vorba despre un dezechilibru care nu are legatura cu spiritualitatea. Eu nu sunt pacient la psihiatru si sincer sper sa nici nu am nevoie vreodata, dar am colegi care sunt psihiatri si am contact cu persoane care sunt pacienti precum si cu persoane care au nevoie de psihiatru si refuza sa mearga. Daca ai nevoie, mai bine sa mergi. Altfel nu face decat rau atat celui care nu consulta specialistul de care are nevoie, cat si celor din jur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru diaac):

Nu este o deosebire. esti fiinta umana cu tot cu psiho-fizic. nu imi place termenul de boala spirituala. mai degraba orice om sanatos mintal are urmari psihice
poti sa compari dezechilibrul psihic de cel biologic. si poti sa vezi asa cum ai calcat in propriul rahat sa si iesi, pentru ca facand ceva pe o durata lunga ajungi la o schimbare biologica
daca nu ar avea neintelegerea ta legatura cu spiritualitatea si ar trebui sa vezi conventiile de zi cu zi normale ai innebuni.
poate un alienat respecta mai bine,, contractul social''. poate e chiar mai putin pervertit de societatea care contruieste artificial,, normalul'' strat cu strat.
fa-l nebun, apoi da-i pastile, eventual consiliaza-l cu o cultura in care nici tu nu ai incredere. apoi lasa-l sa mearga de capul lui.
un sacrificiu pentru ce fel de normalitate? normalitatea de a se tine de slujba laborios atent dar pentru cat timp, 6 luni? cat merita echilibrul asta?

| MissAnonimus a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru MissAnonimus):

Da?!

| hellangel852 a răspuns:

Esti totusi sigura ca ai nevoie de psihiatru si nu de un psiholog, adica na, ma gandesc ca un psiahiatru e prea... (doar o parere ^.^)

| WetDreamAlina a răspuns:

Camera de garda obregia