| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.
Azi am vorbit cu o femeie în vârsta despre siropurile si tinctura făcute in casă și mi-a spus ca se pot păstra si câțiva ani dacă sunt pregătite corect.
Este adevărat? Sau se păstrează doar un an?
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Alcoolul este un foarte bun conservant, deci da, se pot pastra ani de zile

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, este adevarat.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, tincturile se fac pe baza de alcool pur si se pot pastra multi ani, daca sunt bine pregatite.

| romeo78 a răspuns:

Tehnica străveche de preparare a produselor medicinale tradiționale s-a pierdut.
Dar, pe lângă această tehnică, s-a mai pierdut ceva și mai important: materia primă 100% naturală, ecologică, sălbatică chiar.
Nu încercați așa ceva acasă, căci veți suferi un eșec total.
Era vorba de un ritual, un ritm al naturii pierdut. Erau anotimpuri, era o atmosferă curată, nu se foloseau îngrășăminte chimice, semințe modificate genetic.
Da, se păstrau, mai ales în zonele deluros-montane cu o climă răcoroasă, rece tot anul.
Acum totul s-a dus pe râpă!