| maria199880 a întrebat:

Buna seara... Bunicului meu i-a iesit din august un ganglion la gat,era destul de mic,iar acum s-a facut foarte mare si rosu din cauza biopsiei unde i-a taiat o parte din acel ganglion, care pare ca are si puroi si se intinde spre mana stanga catre glanda tirodida. Zice ca daca il apesi pe acel ganglion simte sa se sufoca, ca nu are aer..il doare foarte tare,ii scade tensiunea,are stari de voma,se schimba la fata si cand am mers cu el joi la spital a spus ca ameteste,dupa un timp ca vomita si ca moare,era palid la fata si azi mi-a spus ca nu stia ce vorbea,iar azi cand am mers din nou la spital la analize,am aflat ca bunicul meu are cancer malign care se dezvolta continuu si rapid... crying el nu stie ca are cancer,deoarece nu vrea nimeni sa ii faca rau,asa ca copiii bunicului meu(surorile si fratii mamei mele) au decis sa nu ii spuna nimic si sa il incurajeze.O sa mearga la spital la Cluj sa vada daca il opereaza, etc.Ce parere aveti despre? Va rog dati-mi niste sfaturi, am nevoie!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa faca si chimioterapie, pe langa operatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uneori cancerul este văzut ca o boală fatală. nu mai ai scăpare.
Astfel, la majoritatea bolnavilor dacă le spui astfel adevărul se consideră condamnați și ei nu
mai luptă cu boala. Dacă va merge la spital la oncologie, căci acolo va fi operat va afla oricum. Dacă voi i-ați ascuns, s-ar putea să se necăjească și să vă urască că nu i-ați spus. Astfel, la primul medic care va merge, să vă ajute el.să decidă el cum să i se comunice.
De exemplu, nu întreg adevărul ci de exemplu - suspect de cancer-, dar mai este nevoie de o investigație, o operație, etc. Astfeș situația trebuie să fie prezentată mai bine de o autoritate medicală, care va accentua că există șanse de vindecare.

| BuLaNNNeL a răspuns:

E o prostie sa nu-i spuneti. Oricum își va da seama cand va intra in spital, va citi si el pe acolo, nu? Oncologie, va vedea bolnavii. Intrebarea mea, de ce naiba ati stat si nu v-ati dus de cand a aparut si era mic?

| Denisa0954 a răspuns:

Multa putere sa treceți peste!