| Girly97 a întrebat:

Bună seara. Cam cât ar trebui să dau pe lună pentru a fi asigurată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Daca esti angajată, contribuția pentru asigurarile de sanatate daca la asta te referi, ti se i au din salariu, daca nu esti angajată trebuie sa mergi la casa de asigurari a municipiului Bucuresti care este in Băneasa, si sa întrebi acolo la informatii, ai card de sănătate? Mergi luni dimineață la casa de asigurari si acolo ei o sa i ti explice tot ce vrei tu sa stii, aici din păcate nu prea gasesti raspunsuri autorizate.

| RAY a răspuns:

Https://www.economica.net/......63303.html
Răspunsul scurt: 1.248 de lei, bani pe care persoanele fără venituri fiscalizate îi pot plăti la Fisc până pe 15 martie 2020 inclusiv, potrivit Codului Fiscal actualizat pe 8 ianuarie 2019.

Suma de plată în contul CASS rezultă din aplicarea cotei de 10% la baza de calcul egală cu şase salarii minime brute pe economie. Salariul minim brut pe economie, în funcţie de care se stabileşte CASS pentru persoanele fără venituri, este de 2.080 de lei de la 1 ianuarie 2019, potrivit HG nr. 937/2018.
Prin urmare, cota CASS 10% aplicată la 12.480 lei înseamnă 1.248 de lei. Aceasta este suma pe care persoanele fără venituri o vor plăti ca să fie asigurate la asigurările sociale de sănătate pe tot parcursul anului 2019.

De la 1 ianuarie, potrivit noului Cod fiscal, s-a modificat de la 80 lei la 190 lei lunar. Eu sunt și acum sub tratament, pentru că sunt bolnavă. Am o perioadă în care trebuie să-mi depun și pentru analize contravaloarea serviciilor către CNAS."

https://www.cotidianul.ro/......-venituri/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asigurată pentru ce? Cu ce sumă? Asigurare de viață, de deces din accident, pentru caz de accident, caz de boală?
Un agent de asigurări, in funcție de firmă îți poate spune prima minimă de asigurare pe an sau pe trimestru.

| anonimg a răspuns:

Cartea de muncă (în care sunt incluse somajul, asigurările de sănătate și pensia) costă în jur de 700-800 lei/lună la un program de 8-10ore/zi.
La un program de 4 ore/zi costă în jur de 600 lei.
La alte asigurări de viață sau altele speciale de felul acesta, nu mă pricep.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ești angajată cu carte de muncă ești asigurată automat.
Nu trebuie să plătești nimic. Angajatorul reține sumele pentru sănătate și pensie.

| George20123 a răspuns:

Depinde ce asigurate vrei. Daca doresti, pot sa te asigur eu de tot ce doresti pentru 1000 lei