| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!

Careva cu anxietate sociala pe aici?
Cum ii faceți fata acestei tulburări?

Ce spuneți se poate vindeca tipul acesta de anxietate?
Vi s-a întâmplat vreodată în public sa aveți fata crispata, sa va ia cu tremur sau atac de panica și sa fiți observați de lume? Eu de exemplu mă confrunt de o groaza de ani cu depresie și nimeni nu și-o dat seama,am știut sa o maschez, dar de când mi s-a declanșat anxietatea sociala, mi-a fost imposibil sa o maschez,se vedea pe chipul meu, eram foarte panicat,îmi jucau sprâncenele de la acele emoții puternice nejustificate în public, cu toate astea,eu tot ieșeam, deși îmi tremura și corpul, ma forțam sa nu se observe,dar era aproape imposibil de controlat.

Lumea din zona și-o dat seama ca am probleme, ma bârfesc și denigrează, niciunul nu are tupeul sa îmi spună in fata! Îmi este rușine sa mai ies uneori, cine știe ce cred ca am, e posibil sa ma considere nebun. Nu știu cum pot afla ce crede lumea despre mine, ca se vorbesc între ei cei din zona, chestia e ca nici nu se ia nimeni de nimeni de când am astfel probleme de genu' sau sa rada careva de mine, de fețele care le fac în public de la anxietate, ma și mir câteodată de asta. Sa le spun ca am anxietate și depresie? Dar cum sa le spun dacă nu ma întreabă? Sau dacă le spun îmi voi face si mai mult rău? Voi fi marginalizat?

Voi fetelor ati sta cu un băiat care are astfel de probleme? Sau l-ati considera nebun? Dacă ai depresie si fobie sociala ești nebun? Eu știam ca cei cu psihoza și schizofrenie sunt nebuni, ma gândesc ca lumea poate își închipuie ca am probleme mult mai grave, nu anxietate, atacuri de panica,nu știu cum pot evada din asta, mai ales ca daca e sa îmi fac iubita,sigur unul ii va spune când o vede pe strada ca am probleme de astea ca să ma despartă de ea sau când aude ce am se desparte de mine,devin marginalizat și asa am fost văzut ca ma duc la psihiatru, dar eu nu am decât anxietate sociala si depresie, nu am alte boli grave,dar anxietatea sociala mi-o compromis imaginea în societate datorita acelor simptome in care îmi tremura sprâncenele, fata de la acele emoții.
Am văzut ca, chiar și acum cu cateva kg în plus am atracție uluitoare vizavi de sexul opus, dar anxietatea sociala nu îmi da voie sa fiu eu insumi, se manifesta horror și eu încerc enorm sa ascund aceste probleme, dar lumea si-o dat seama deja, ca se uita foarte atent spre mine sa vadă ce fata fac sau cum ma manifest, parca o fac dinadins unii asa. Acum nu mai e la fel, ca iau tratament, dar câteodată mi se întâmplă la fel.

Îmi este rușine ca am astfel de probleme, ma gândesc zi de zi sa ma sinucid și cred ca o voi face, este nedrept sa consideri un om nebun care a fost al 25-lea la învățătură din 400 de elevi din liceu, de doua ori olimpic și de trei ori consecutiv premiant doar ca are o fata de speriat bombe pe strada sau tremura.

Știți ce este foarte ciudat? Ca în pofida acestei fobii sociale am bătut 4 persoane deodată, chiar cu un fost interlop m-am bătut și mai mult a ieșit rău el decât mine, dar când merg liniștit pe strada și dacă trec copii sau bătrâni pe lângă mine ma cuprind emoții foarte puternice, dar când e ceva de bătaie toată frica aia îmi sare,chiar nu mi-e frica de nimeni când e vorba de bătaie, dar nu va faceți o impresie eronata, sunt cel mai civilizat/pașnic om ever, dar am fost atacat și de aia am devenit violent.
Ce sfaturi îmi dați? Îmi este rușine ca ma confrunt cu asa ceva.

Ați sta cu un bărbat care are astfel de probleme? Sau v-ati lua după alții în loc sa cunoașteți persoana respectiva?

Eu sincer nu as discrimina o fata dacă ar avea astfel de probleme, ba chiar mai mult as iubi-o,mi s-ar rupe de părerea unora,dar asa sunt eu, alte persoane se pare ca sunt foarte ușor influentabile și se iau după alții în loc sa cunoască persoana personal, tocmai din acest motiv îmi este scârbă de români si de rromi,din cauza mentalității, am o aversiune pe care nu o pot depăși vizavi de ei. Ma simt blestemat, nici dincolo nu pot scăpa de aceste nații primitive. De ce romanii nu pot fi ca userul Floresdemayo? Ioandelasal? NoturbinaNoGood, Brizbiz care îl recunosc și de își face 100 de conturi, un tip extraordinar, Cristi202 și userul greece202. Eu sunt uimit ca exista români cu o astfel de educație ca cei menționați! Ce naiba au ajuns romanii ăștia de se comporta în societate exact ca rromii? Efectiv peste tot unde ma duc aud numai înjurături, manele și bârfe, și de la români nu de la tigani, ăștia barem nu au primit educație, pana și limbajul lor l-ati copiat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce ai tu am eu exact cum descrii este anxietate cu atacuri de panica mie mi-a dat psihiatra seroxat una dim si jumate seara inainte de culcare sunt pentru asa ceva anxietate si atacuri de panica nu sunt antibiotic doar ca se dau numa cu reteta ca nah is ceva calmante sa nu mai ai. si se iau pe termen lung cam 6 luni mi-a zis mie ca rau nu fac. cam dupa 2 -3 sap de cand le ei simti ca esti altul. daca ai si probleme cu somnul mie mi-a dat xanax inainte de culcare dar eu cum n am mi le-a intrerupt si iau seroxatul doar de 2 luni si n am mai avut. ce stari aveam domne feri la lucru fugeam acasa tot apa si speriat cu tremur si senzatie ca mor etc. am si slabit acum incep sa pun la loc. multi tineri au asa ceva si numai care a avut te intelege restul nu. asa mi-a zis mie doctorita mea..inceraca cu seroxat si vezi cum te simti dupa 2 luni. si mișcare trebuie gen iesit pe afara bicicleta sau nu stiu plimbare. sală orice 10 flotari pe zi daca nu. mai o rugaciune si na asta ii reteta mea si vr sa te ajut. as fi curios dupa 2 luni sa mi scrii sa vad cum esti sau ce ai luat ca si eu sunt ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am luat seroxat laughing nu m-a ajutat deloc, se spunea ca e cel mai bun tratament anti-anxietate, dar nu e, am încercat multe și tot nu mi se ameliorase, singurul care m-a ajutat a fost xanax, în rest apa de ploaie pe anxietate, în schimb pe depresie, Venlafaxina a fost cea mai eficienta, acum i-au jumate de serlift dimineața, 1 pastila de coaxil 12.5, și xanax, dar degeaba le iau ca în momentul când vad unele persoane pe care nu le suport revin, e un gunoi ce a obsevat ca am probleme, și o aflat de la cineva ca din cauza copilăriei sunt asa, si ma tot bârfește la alții/altele de fiecare data când ma vede și discuta cu cineva, cunoaște mulți smecheri asa ca nu îl pot bate, dar chiar cred ca o sa ma răzbun odată, ca unele persoane și-o cam cauta cu lumânarea, și asa nu mai nimic de pierdut, nu mai am părinți nu mai am nimic,de abia aștept sa se i-a cineva de mine,ca vad ca omul bun,civilizat e luat de oaie în societate, mulți nu știu ce ii vor aștepta, vor afla pe pielea lor ce imseamna sa se pune cu mine,se bazează ca sunt mulți și eu singur,ca nu am pe nimeni. Am văzut ca de multe ori multe persoane ma lasă să stau în fata la casierie, sau îmi deschid mie ușa sa intru in loc sa între ei, ori sunt unii foarte politicoși, ori de frica,ca sunt ditamai omul, ca și ca uneori am fata de killer, da,, este un mecanism de apărare sa nu mi se vada emotiile, adopt o privire de bătăuș. Deci, nu știu 100% ce părere au toți de mine, cert este ca mulți ma știu de om pașnic, foarte cuminte, civilizat, și într-un mod straniu de foarte multe ori, multe persoane care sunt in fata mea deși au coșul plin ma lasă pe mine în fata, ma simt foarte nașpa când mi se întâmplă asa ceva, parca as fi un om important, dar eu sunt un pierde-vara, un om simplu care nici job nu are din cauza depresiei.
Nu suport minciuna, asa ca o sa admit public, în generala eram cel mai periculos, pe toata lumea băteam, și la profi le era frica de mine, la învățătură eram varza, si deodată în clasa a 8-a am început sa devin unul dintre cei mai buni la invatura,am fost de doua ori olimpic la engleza, și din cel mai bătăuș,tocmai atunci când am început sa învăț bine s-a instalat anxietatea, imi era frica sa nu îmi iau eu bătaie de la alții, simțeam o frica nejustificata, deja eram vulnerabil, și după ce am terminat școala gimnaziala am inspirat frica și respect în jurul meu, pana si la liceu, niciunul nu o avut tupeu sa sara la mine, dar erau unii mai tari ca mine la bătaie, dar nu m-am bătut cu ei. După ce am terminat cele 8 clase,cel mai cuminte om am devenit, total schimbat, pana în ziua de azi,dar nu o sa mai fiu asa,daca sunt perceput nebun atunci o sa ma comport ca atare,si mulți or sa afle ce inseamna sa te pui cu un om tăcut care nu mai are nimic de pierdut, aștept doar sa imi comentez cineva, dar culmea e ca nimeni nu rade de mine, nimeni nu se ia de mine,deși se vede cum imi tremura sprâncenele în public,cum am o fata de speriat, parca ma protejează cineva nu știu ce se petrece, sau ma considera nebun și nu își pun mintea,nu știu. Cert este ca nu sunt nebun, dar o sa ma comport asa,dacă eu asa sunt văzut, ce naiba de rost are dacă lumea ma crede asa sa fiu civilizat? De politie nu mi frica, nici de pârnaie, nu impresionezi pe nimeni, și oricum răutatea aproprie oamenii, bârfele, nu cumințenia, în ziua de azi e un defect sa fi un om bun într-o tara de cocalari, needucați și inculți.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai cam zis bine ce ai zis, normal ca daca te ia in bataie de joc sa le dai la moaca. Si da, sa nu se puna cu un om care nu are nimic de pierdut.
Multi sunt nenorociti, lipsiti de caracter, isi bat joc de altii si asa mai departe. E un defect sa fi bun cu cocalarii, ca te ia de prost, nu apreciaza omu bun.

Seroxatu nu e cel mai bun pentru depresie si anxietate, nu exista "cel mai bun", e foarte bun la unii, la altii nu e, e relativ.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

O fac pe la spate, asa ca nu pot sa ii incing, de abia aștept sa o facă în fata,ști care e chestia? Ca sunt moldoveni și țigani, ăștia sunt cei mai infecți ca oameni, cele mai spurcate rase de pe fata pământului, și de regula se și au bine între ei,toți ciobanii vin la oraș de la fundul grădinii, toți se dau rotunzi au uitat de unde au plecat, ca mâncau pâine cu umbra de pateu pe pâine, cele mai needucate nații, e plina pârnaie de ei, ăștia recidivează cel mai mult. Sa îmi spună in fata dacă au tupeu, nu sa ma denigreze, și sa ma bârfească când mulți nici nu știu prin câte am trecut.Nu se iau de mine, o fac pe la spate asa ca nu pot sa le sparg craniile,ca asa ar merita,ăștia nu merita mila, toată ziua buna ziua bârfe, bârfe, și sa te denigreze, sa te discrediteze, si majoritatea sunt moldoveni și ciori care nici tabla înmulțirii nu o stiu, și romanii fiind la fel de idioți ca ei iau totul în calcul în loc sa cunoască persoana respectiva, o etichetează direct, deci nici Romanul nu e mai bun, eu am.mai zis și o msi zic, răutatea, si bârfele aproapie hoardele,omul bun,care își vede de treaba lui e dat la o parte, sinceritatea o devenit un defect, si din păcate femeile exact jegul asta de oameni aleg,apoi tot ele se plâng ca sunt traumatizate,bătute, batjocorite,puse pe net în ipostaze nasoale, e greu, nu e de mirare de ce ne fac toți țigani si primitivi,au dreptate oamenii, sa nu mai zic ca mulți se dau creștini, oameni buni, și sunt judecători cu cei care sunt diferiți când ei în intimitate fac la fel,sau chestii mult mai degradante, ai dreptate, femeile aleg în majoritatea cazurilor asa ceva, cocalarii, cunosc foarte multe cazuri, sunt bătute, înșelate, ele știu ca le înșală dar tot cu ei stau. Pai profita ca sunt mai mulți, cacada sunt cocalarii uniți, ca unu la unu le rup dantura, putini sunt care au coloana și sunt pe pl lor. Asta e societatea asta de cacao, uită-te sa vezi ca ogramada de fete /femei fac only fans, prostituție, videochat, nimeni nu mai merge sa muncească, și fete de 18 ani direct la only,dar nu știu sa lege doua cuvinte,sunt analfabete în toată regula, copiii, fetelesi ei, se duc la ore sa stea pe tik tok sa de înjure pe live, și sa rada ca niște Coțofane, dar nu știu nici CNP-ul cu buletinul în mana,dar aia sunt ditamai oamenii asta e problema, cu copiii nu am nimic, sunt oameni maturi,în toată firea și au creiere de plastic, ok, bârfești odată, de doua ori, dar toată ziua buna ziua daca ști deja ca un om are probleme? Odată ma enervez si ii dau foc la magazin, sau ii dau un par din fundul grădinii de ii zbor toți creierii, sa vad pe cine mai cheamă, ca și aia o sa aibă aceeași soarta. Tac cat tac și odată o sa ii execut ca vad ca își vad de treaba lor, ăștia ar merita împușcați cu tot ce iubesc ei. Nu, în ziua de azi nu mai impresionezi pe nimeni cu bunătatea, cu faptul ca ești un om bun, ca ești civilizat și la locul tău, România este o jungla plina cu oameni primitivi și 0 educație și bun simt. Moldovenii și boratii ăștia au făcut sa ne urască toată lumea, sa fim considerați primitivi și țigani.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti moldovenii sunt nasoi, insa majoritatea rromilor sunt nenorociti.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Da,dar se asemăna cu Rromii, sunt nr 1 in lume la beție, consumatori de alcool,incesturile în familie vezi frecvent la ei și violurile, aia din Bucovina sunt educați, prin pușcării e plin de ei, la produs au ogramada de prostituate,din zonele sărace vin ogramada sa facă prostituție, la scandal ca valorile noastre sunt mereu în prim plan,evident ca nu sunt toți asa,Nic Rromii nu sunt toți la fel,dar în foarte multe cazuri ăștia creează probleme în societate și în toată Europa.,Rromii sunt asa ca sunt și marginalizați, adică si aia buni o trag din cauza celor care sunt prosti, și devin la un moment dat și ei la fel,daca sunt într-una marginalizați, ei nu au educație, dar Romanii au și nu prea se vede, degeaba o au,dar nu își are sensul sa intram în de astea,oricum eu am.o părere proasta și despre Români Și despre Rromi,foarte rar am întâlnit o persoana ok,chit ca era Roman sau gipsan. Eu am văzut ce hram poarta aceste nații, nici Romanii nu mai sunt cum erau,doar ti-am zis ca peste tot unde ma duc aud numai barfe, aere de vedete, înjurături de la fete ca pe maidam, invidie și o răutate ieșită din comun gratuita,ferească Sfântul sa ii spui Romanului și Țiganului ce probleme ai ca toți afla,din bârfe nu te mai scot,si cand te cerți cu ei exact cu arma aceea te ataca, când te ajuta îți scoate ochii, când le dai un deget îți cere toată mana, când nu le mai dai devii inamicul nr 1, când ești la greu nici salut nu mai primești pe strada,când ești la bine toți se baga cu tine în seama,asa ca, care e diferența între un Roman și un Rrom? Nu prea se vede! E adevărat ca Rromii ar trebui eradicati ca fac nu mai rău, dar hai sa fim obiectivi, Romanii sunt aproape campionii Europa la fete adolescente gravide și la prostituate, Moldovenii sunt Români, tu nu prea ieși din casa, nu ai vizitat lumea întreaga sa vezi ce fac ăștia pe dincolo. Este la pământ educația la Români rău de tot, multe nu mai vor la munca, direct only fans, alții pe ajutoare sociale, sunt oameni ok dar sunt o raritate, Romanii ar trebui sa fie ca Floresdemayo, greece202, nu ca Rromii,au preluat pana și limbajul lor, muzica lor, comportamentul lor, o nație tare dezbinata, barum.Rromii sunt uniți, dai într-unul vin 20. Pe dincolo Romanii chiar de proprii conaționali se feresc, de ce crezi asta? Asta e realitatea nu o poți nega, neanderthalianismul nu o dispărut din ADN-ul multora, se comporta ca atunci când trăiau în peșteri.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu neg ca e corect ce spui, eu am fost pe langa Bacau si am cunoscut destui moldoveni okey, acum depinde de cine ai norocul sa dai, or fi si multi nenorociti. De rromi nu mai zic, ca la aia e clar generalizat, eu n-am vazut rromi okey, decat unul.

neanderthalianismul nu a disparut din ADN nimanui, ca genetic nu te schimbi, dar unii de la educatie s-au mai schimbat partial si par mai buni.
Si ca sa vezi, daca dispare politia, ai sa vezi tu astia "educati" cate magazine vor sparge.
Multi par educati doar, sunt si oameni okey dar mai putini, si nu doar la noi in tara.
Pai asa a fost dupa al doila razboi, nemtii care erau educati, au spart magazinele de n-au mai putut, si nu era vb de mancare ca nu mai prea era, era vb de orice magazin.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat