| Mashaa a întrebat:

Bună seara!

Ce părere aveți despre sinuciderea asistată/eutanasie?

Vă mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Sunt cateva cazuri specifice (anumite boli, afectiuni, accidente) in care mi se pare o idee morala. Nu are rost sa chinui omul degeaba daca nu ii mai poti face nimic.

| AlexGogan50 a răspuns (pentru PainTech):

E adevărat. Dar dacă ai de exemplu 20... parcă totuși...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui permisă și pentru cei care suferă de depresii cronice, e devastatoare boala asta, îți fura ani din viața, te izolează complet. nu te ucide da nici nu te lasă să trăiești deloc

| Anuket a răspuns:

E ok. Sunt niște cazuri speciale, nimeni nu ar trebui să trăiască în chinuri groaznice practic o eternitate.

| Mashaa explică (pentru Anuket):

Bună! Îți mulțumesc frumos pentru răspuns!

| AlexGogan50 a răspuns:

Sinucidere?! Am o părere proasta despre ea

| Mashaa explică (pentru AlexGogan50):

Bună! Îți mulțumesc pentru răspuns! Îmi poți detalia, te rog, de ce ai o părere proastă despre sinuciderea asistată? Mulțumesc!

| Georgica1234 a răspuns:

Sinuciderea asistată ar trebui permisă peste tot in lume pacienților in stadii terminale ale bolilor care se afla in chinuri cumplite deoarece orice ai face boala lor nu este reversibila iar restul vietii lor este un calvar insuportabil prin care nu ar trebui să treacă nimeni