| niculai123456789110 a întrebat:

Buna seara ce tratament naturist as putea urma pentru bronsita cronica asmatiforma, acum iau singulair si aerius

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentele naturiste sunt complet interzise in aceasta boala, fiind demonstrat ca fac mai mult rau, deoarece aceasta are intotdeauna o componenta alergica care va fi agravata de tratamente naturiste. Intreaba-ti medicul in ce masura poti consuma miere si produse ale albinelor, acestea fiind destul de restrictionate la acesti pacienti si nu lua niciodata preparate din plante, ceaiuri, etc nerecomandate de medic

| niculai123456789110 explică:

Dar am vazut ca pentru BPOC este buna

| Brigaela a răspuns:

Sunt boli diferite si nu se trateaza la fel. De asta ti-am si zis, fiindca multi oameni nu se documenteaza suficient si folosesc tratamentul unei boli in alta boala, in care este complet contraindicat, doar din cauza ca au impresia ca anumite simptome sau anumite denumiri seamana

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un tratament in mediu cu aer sarat.
- Poti face inhalatii cu sare (pui capul in prosop asupra unui lighean cu apa fierbinte foarte sarata) - 2-3 saptamani, zilnic, seara
- Poti merge la saune (camere) de tratament cu aer sarat
- Poti merge la o salina (cum este Salina Turda), unde sa petreci zilnic 2-3 ore, timp de 1-2 saptamani
- si aerul de la malul marii ajuta, chiar daca nu este atat de sarat, dar este ceea mai costisitoare si mai ineficienta versiune

| niculai123456789110 explică (pentru Bula):

Deci daca am BPOC nu pot folosi tratamente naturiste

| Bula a răspuns (pentru Bula):

O persoana din familie s-a vindecat complet asa.
Intreaba-ti medicul!

| gabicoo a răspuns:

Nu cred ca e bine sa treci pe naturiste.
Bronsita asmatiforma e foarte urâtă.
Sa ceri sfaturi online nu e o idee buna. Mai bine mergi la un medic specialist.

| niculai123456789110 explică (pentru gabicoo):

Dar am fost la alergolog si Mia spus la CE sunt alergic SA VB cu el despre tratamentu acesta