| Aurelia1703 a întrebat:

Copilul meu in varsta de 2 ani si 4 luni inca nu leaga propozitii, nici nu vorbeste fluent, spune "mama, tata, nana, apa " dar nu mereu, se joaca de la jucarii pana la produse pentru ingrijirea casei sau cosmetice..intelege ce ii spun, asculta dar nu vorbeste.el este jucaus, vioi ..se uita la desene, reactioneaza, merge in parc..ma ia de mana ma duce la bucatarie si arata cu degetul ce vrea. cand vin acasa incepe sa rada si sa sara happy ar fi motiv de ingrijorare faptul ca nu vorbeste fluent? Multumesc anticipat..sunt foarte ingrijorata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa va ocupoati personal de el!
Sa ii vorbiti clar si sa ii explicati, cerandu-i sa va dea cate ceva si sa spuna ce reperezinta acel obiect.
AAveti nevoie sa faceti zilnic cel putin 1-2 ore de exercitii cu el.
L-ati neglijat si copilul nu vorbeste, ocupati-va mai mult de el!

| seth2016 a răspuns:

Ti-am raspuns la ultima postare. Nu stiu de unde care DonnaAlba la concluzii din astea?!?

Nu zapaciti copilu' cu exercitii si alte minuni. Jucati-va cu el, mergeti in parc, comportati-va normal cu el etc. Fiecare copil se dezvolta diferit, unii mai repede, altii mai incet.

La varsta asta copilul se joaca cu orice, inclusiv cu produsele cosmetice incercand sa imite adultii. Vedeti insa sa nu le si guste din curiozitate.

Din ce spui copilul este foarte OK. Aveti rabdare si o sa-si dea drumul si la vorba. Dupa aia o sa intrebati cum il opriti happy.