Întrebare recomandată | yym a întrebat:

Daca eu am avut mici probleme hormonale, cu tiroida(tratabile), iar iubitul meu astm, vreuna dintre aceste boli se pot transmite la copiii noștri? Mulțumesc frumos pentru răspunsuri! Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

NU, aceste boli nu sunt ereditare, iar asta pentru ca se bazeaza pe trasaturi poligenice, adica fiecare din ele presupune o anumita configuratie a multor gene, si nu se pot toate transmite. Tin sa mentionez ca cei ce au raspuns ca se transmit, sunt ageamii. Deasemenea, la aceste boli nu conteaza numai bagajul genetic, ci si conditiile de viata si ingrijirea. Totusi, exista un risc pentru copil de a suferi de una din aceste boli, un pic mai mare decat pentru cei ce nu au pe nimeni in famile care sa sufere de una din ele. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Aaa...pune pomelnic sa nu le aibă pe ambele.

| WhiteLife a răspuns:

Nu sunt boli care se mostenesc genetic, insa copilul va fi mai predispus sa le faca.

| Dana2103 a răspuns:

La tine e doar o problema hormonala care tine de stilul de viata
A lui nu stiu sa spun daca se mosteneste

| NoisyLight a răspuns:

Ambele deficiențe pot fi transmise fătului.

| Alinailies a răspuns:

Ambele se transmit dar nu e obligatoriu, adica nu e musai sa le aiba si copiii vostri.
Nu te mai gandi la asta, nu-s boli atat de grave.