| Ionut2143 a întrebat:

Buna seara,

Daca ma puteti ajuta cu un sfat vi-as fi recunoscator. Sunt baiat, am 25 ani, iar cam de aproximativ 2 luni simt ca am flegma in gat, flegma pe care nu o pot elimina. Precizez ca nu ma doate absolut nimic, nici nu tusesc. In plus, parca orice aer pe care il inspir mi se pare racoros si daca lipesc limba in cerul gurii imi da o senzatie de rece. Cand inghit apasat simt cum flegma coboara oarecum, dar nu trec 5 min si iar o simt gat. Tot incerc eu sa o trag, fie pe nas, fie pe gura ca sa o scuip, dar nu vrea.

Am fost la medicul de familie si mi-a administrat tratament 10 zile pentru alergii, dar nici vorba de asa ceva. Ultima data am fost racit acum un an si ceva.

Care ar fi problema? Ce as putea lua sa ma si ajute? Eu ma cam tem de medici.

Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu sunt medic; dar în locul tău aș cumpăra un sirop expectorant și aș sta foarte mult respirând aburi: fie cand fac duș, fie când beau un ceai cald. Și aș evita aerul rece dar și cel uscat.

| SilentRain a răspuns:

Mergi si la privat, sunt slabe șansele să găsești un medic specialist pe TPU
Si nu e ok sa iei pastile la recomandările unor indivizi de pe un site

| Ionut2143 explică (pentru SilentRain):

Stiu ca nu e ok sa iei pastile, dar poate mai este pe aici cineva care s-a confruntat cu astfel de probleme, sau stie ceva medicament pentr expectoratii care in general se elibereaza fara prescriptie precum paracetamolul (am dat un exemplu)

| SilentRain a răspuns (pentru Ionut2143):

Ce e bun pentru altul, poate sa îți dăuneze tine
Nu te juca cu sănătatea ta, plătești putin mai mult la un medic da măcar face ceva si la mine doctorita de familie e un pic zăpăcita

| Reghqen a răspuns:

Mergi la medicul de familie, de unde să știm noi?