| Teodora11 a întrebat:

Bună seara. Dacă nu sunt asigurată, mă primește la urgențe? Sunt din Iași

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, te primeșțe. Apoi îți vine factura acasă cu seviciile medicale de care ai beneficiat. Exemplu. Am fost internat într-un spital de stat 12 zile, destul de recent. Apoi mi-a venit factura acasă, 5000 lei, cu mențiunea că, fiind asigurat, a fost achitată de CASS.
Dar hai să zicem că chiar ai nevoie să stai după urgență pe la spitale, se mai întâmplă. Atunci trimiți pe cineva la CASS, achită pentru tine asigurarea minimă pe 6 luni, anterioare, cam 1300 lei, și ești asigurat. Iar apoi achiți dta regulat, disciplinat, lunar, asigurarea minimă cam 250 lei pe lună, îți face card de sănătate, iar apoi indiferent ce problemă medicală ai, în limita contractului tău cu CASS îți este asigurată prin acest contract cu ei.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca e vorba de o urgenta medicala da, chemi salvarea si te duc ei, altfel nu te consulta decat cu bani.

| Violleta2022 a răspuns:

De primit te primeste, dar te pune sa platesti la sfarsit, dupa consultatie, tratamnet ssau internare.

| Wr3nch a răspuns:

Da. Se va calcula costul procedurilor si vei avea de platit o factura la final.

| suntserios a răspuns (pentru Wr3nch):

Confunzi cu SUA.

| gabicoo a răspuns:

Urgentele medicale fac parte din serviciul universal oferit gratuit in toate tarile membre ONU!
Adică timp de 3 zile esti tratat gratuit!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Evident, asigurarea e ultima problemă când vine vorba de o urgență.

| Nouvel a răspuns:

La urgente te primeste fara sa te intrebe de asigurare. In orice loc din tara.