Întrebare recomandată | nikoletha98 a întrebat:

Buna seara, daca te duci la psiholog/psihiatru iti trebuie trimitere? Nevoie urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Buna!

Daca te duci la psiholog, depinde pentru ce te duci. Daca este intr-un spital (psiholog clinician) si mergi cu trimitere, poate fi gratis, dar serviciile de psihoterapie nu se incadreaza in asigurarile pentru sanatate, deci daca mergi la cabinetul unui psiholog pentru terapie, n-ai ce face cu trimiterea.

La psihiatru, poti merge cu trimitere ca sa nu mai platesti (doar la cei din spital sau care au contract cu casa de asigurari). Dar te poti duce la psihiatru si fara trimitere.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La psihiatru da, la psiholog nu!
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Nu. Pentru psiholog sigur nu.

| OnuOnulică a răspuns:

Bună
Nu, nu îţi trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fa pe nebunul, fara sa stii ce implica.

| jupinu2011 a răspuns:

Nu neaparat poti sa te duci si asa dar o sati ia bani

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

Nu cred

| XxAlinxX a răspuns:

Nu iti trebuie trimitere mergi la el sa te consulte si dupa daca vrei mergi in continuare daca nu nu...

| Respectma a răspuns:

Nu neaparat, doar daca vrei tu sa ai trimitere.

| GiumancaAndrei a răspuns:

Buna, la psihiatru te poti duce doar cu trimetere. La psiholog este cu programare, dar depinde de problema pe care o ai ca nu prea au legatura una cu alta.

| Crissssa a răspuns:

Nu iti trebuie, dar trebuie sa stii unde sa mergi, puup. Funda?